Domů     Příroda
Pomocí satelitů vědci na Antarktidě odhalili kolonii tučňáků císařských
Martin Janda 22.1.2023

Nově objevená kolonie o počtu pěti set ptáků se nachází v odlehlé oblasti kontinentu. Celkový počet známých hnízdišť tučňáků císařských na pobřeží Antarktidy se tak zvýšil na 66.

Pomocí satelitních snímků jedné z nejodlehlejších a nejnepřístupnějších oblastí Antarktidy byla odhalena dosud neznámá kolonie tučňáků císařských. „Je to vzrušující objev,“ řekl Dr. Peter Fretwell z British Antarctic Survey, který výzkum vedl.

„Avšak stejně jako mnoho jiných nedávno objevených lokalit je i tato kolonie malá a nachází se v oblasti, která je silně postižena nedávným úbytkem mořského ledu.“.

Tučňáci císařští jsou jediní z rodiny tučňáků, kteří se rozmnožují na mořském ledu a nikoli na souši. Vyskytují se v oblastech, které je velmi obtížné studovat, protože jsou odlehlé, nepřístupné a mohou zde panovat teploty až -60 °C.

Pro vědce dosud neznámá kolonie v západní Antarktidě byla objevena pomocí snímků evropské družice Copernicus Sentinel-2 a následně potvrzena na snímcích s vysokým rozlišením ze satelitu Maxar WorldView-3.

Snímek objeveného hnízdiště

Tučňáci potřebují, aby led, na kterém se pohybují, vydržel mezi dubnem a zářím a mláďata tak měla čas na nabrání sil. „Pokud se led rozpadne dříve, mláďata spadnou do vody a utopí se nebo zmrznou,“ řekl Fretwell.

Přímý vliv na přežití tučňáků má také velikost jejich kolonií, protože se ptáci shlukují, aby se ochránili před zimními bouřemi. „Většina tučňáků císařských nikdy v životě neuvidí člověka, ale to, co děláme na druhé straně světa, je pomalu zabíjí,“ řekl Fretwell.

Předchozí výzkumy předpověděly, že pokud nebudou přijata další opatření ke snížení emisí skleníkových plynů, do konce století zanikne 90 % známých kolonií. A Fretwell uvedl, že kromě omezení globálního oteplování lze pro zmírnění tohoto dopadu udělat jen málo.

„Můžeme se pokusit chránit loviště tučňáků zákazem rybolovu,“ řekl. „Ale popravdě řečeno, je to globální problém a nelze se na něj dívat v místním měřítku.“.

..
Související články
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Jednou z hrozeb, kterou s sebou nese změna klimatu, je růst hladiny oceánů. Pobřežní oblasti, jež dnes slouží jako klíčové zemědělské regiony, mohou být v budoucnu zaplaveny slanou vodou a stát se neúrodnými. Řešením by mohly být takzvané halofyty – rostliny, které přirozeně snášejí vysoké zasolení půdy i vody. Vědci se nyní obracejí k těmto […]
Příroda 7.4.2025
Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy).  Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný prostor. Výsledkem je degradace a zánik těchto ekosystémů. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že pozitivní vliv na zasažené oblasti mohou mít překvapivě tropické cyklóny. Studie […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Příroda 5.4.2025
Desítky hodin nahrávek bonobů naznačují, že tito lidoopi dokážou spojovat jednotlivé zvuky do dvojic, které společně nesou nový význam. Některé odvážné závěry dokonce hovoří o tom, že tito primáti používají jazyk, ale zda je tomu skutečně tak, k tomu budou zapotřebí další výzkumy. Po vyslechnutí stovek hodin zvukových záznamů dospěl mezinárodní tým vědců k závěru, […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz