Domů     Příroda
Pomocí satelitů vědci na Antarktidě odhalili kolonii tučňáků císařských
Martin Janda 22.1.2023

Nově objevená kolonie o počtu pěti set ptáků se nachází v odlehlé oblasti kontinentu. Celkový počet známých hnízdišť tučňáků císařských na pobřeží Antarktidy se tak zvýšil na 66.

Pomocí satelitních snímků jedné z nejodlehlejších a nejnepřístupnějších oblastí Antarktidy byla odhalena dosud neznámá kolonie tučňáků císařských. „Je to vzrušující objev,“ řekl Dr. Peter Fretwell z British Antarctic Survey, který výzkum vedl.

„Avšak stejně jako mnoho jiných nedávno objevených lokalit je i tato kolonie malá a nachází se v oblasti, která je silně postižena nedávným úbytkem mořského ledu.“.

Tučňáci císařští jsou jediní z rodiny tučňáků, kteří se rozmnožují na mořském ledu a nikoli na souši. Vyskytují se v oblastech, které je velmi obtížné studovat, protože jsou odlehlé, nepřístupné a mohou zde panovat teploty až -60 °C.

Pro vědce dosud neznámá kolonie v západní Antarktidě byla objevena pomocí snímků evropské družice Copernicus Sentinel-2 a následně potvrzena na snímcích s vysokým rozlišením ze satelitu Maxar WorldView-3.

Snímek objeveného hnízdiště

Tučňáci potřebují, aby led, na kterém se pohybují, vydržel mezi dubnem a zářím a mláďata tak měla čas na nabrání sil. „Pokud se led rozpadne dříve, mláďata spadnou do vody a utopí se nebo zmrznou,“ řekl Fretwell.

Přímý vliv na přežití tučňáků má také velikost jejich kolonií, protože se ptáci shlukují, aby se ochránili před zimními bouřemi. „Většina tučňáků císařských nikdy v životě neuvidí člověka, ale to, co děláme na druhé straně světa, je pomalu zabíjí,“ řekl Fretwell.

Předchozí výzkumy předpověděly, že pokud nebudou přijata další opatření ke snížení emisí skleníkových plynů, do konce století zanikne 90 % známých kolonií. A Fretwell uvedl, že kromě omezení globálního oteplování lze pro zmírnění tohoto dopadu udělat jen málo.

„Můžeme se pokusit chránit loviště tučňáků zákazem rybolovu,“ řekl. „Ale popravdě řečeno, je to globální problém a nelze se na něj dívat v místním měřítku.“.

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz