Domů     Historie
Pralidé před 10 000 lety: Proč nepotřebovali ochranu před sluncem a UV zářením?
Jan Zelenka 6.1.2023
ilustrace: UCR.edu

Sluneční paprsky potřebují k životu rostliny i člověk. Kromě jiného jsou zásadní pro dostatečné množství vitamínu D v lidském organismu a mají  vliv také na naši psychickou pohodu. Proto se tolik těšíme na léto s dlouhými dny, na koupání a opalování. Ale má to háček..

Pokud si nenaneseme kvalitní opalovací krém nebo zůstaneme na slunci příliš dlouho, dočkáme se následků v podobě spálené pokožky. Naši předkové to v tomto ohledu měli mnohem jednodušší. Jejich kůže a slunce spolu po dlouhou dobu měli naprosto idylický vztah.

Barva podle místa života

Homo sapiens trávil většinu svého života venku. A tak barva kůže pravěkých lidí odpovídala úrovni ultrafialového (UV) záření v prostředí, kde žili. Ti, kteří byli tehdy denně vystaveni silnému UV záření, například v oblastech okolo rovníku, měli pokožku s velkým množstvím pigmentu s převážně hnědočernou barvou.

Lidé, žijící v prostředí s méně intenzivním slunečním zářením, nebo tam, kde množství UV záření podléhá sezónním změnám, měli světlejší pleť s omezenými schopnostmi produkovat ochranný pigment. Ta se přizpůsobuje změnám množství slunečního svitu během roku a vytváří více melaninu v létě, zatímco na podzim a v zimě ztrácí silnější pigmentaci.

ilustrace: JWA.org

Velká změna

Dokonce i pro lidi s tímto typem pokožky byly tenkrát bolestivé spáleniny od slunce mimořádně vzácné díky změnám pigmentace kůže  v závislosti na množství slunečního záření v různých ročních obdobích.

Tak se ostatně chová i dnes kůže lidí, kteří žijí tradičním způsobem s častým pobytem venku.

Všechno se změnilo před zhruba 10 000 lety. Tehdy se lidé začínali usazovat a žít v trvalých osadách. Už okolo roku 6000 před naším letopočtem trávili mnohem více času uvnitř staveb než venku a mnozí se začínali chránit před slunečními paprsky, pokud vyrazili ven.

Zhruba o 3 000 let později už měli k dispozici širokou paletu ochranných prostředků. Ty první byly vyhrazeny pro šlechtu, jako například slunečníky starověkého Egypta a Číny, ale zvolna se začaly vyrábět a používat ve větší míře.

Na některých místech si dokonce naši předkové vyráběli rané verze ochranných krémů v podobě past z minerálů a rostlinných látek.

ilustrace: UCR.edu

Zdravé opálení? Kdepak

Důležitým výsledkem těchto snah byla světlejší pleť těch lidí, kteří nemuseli pracovat venku na slunci a byli tak považováni za privilegované. „Farmářské“ opálení nebylo žádoucí. Pokožka s tmavším odstínem od slunce byla totiž daní za práci pod širým nebem a spojována se životem obyčejných lidí.

A protože se v dalších staletích lidé stále rychleji pohybovali na delší vzdálenosti a trávili více času v budovách, jejich kůže se nestačila tak rychle přizpůsobit místu života a životnímu stylu.

Dnes proto nejsme tak dobře chráněni jako dávní lidé. Dokonce i jedinci s přirozeně tmavě pigmentovanou pokožkou jsou náchylní k jejímu poškození následkem slunečního záření, zejména poté, co trávili dlouhý čas v uzavřených prostorách.

Opálení z dovolené, tedy efekt náhlého intenzivního vystavení těla UV záření, je sice považováno za zdravé nebo atraktivní, signalizuje však poškození pokožky, které se o mnoho let později může projevit jejím předčasným stárnutím nebo rakovinou kůže.

Kateřina M. Košutová

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz