Domů     Technika
Jděte na energie a topení chytře…
Jan Zelenka 21.12.2022
foto: Pixabay

Česko sevřel mráz, možná nejhorší tuto zimu, a ihned vzrostla spotřeba plynu, a klesly jeho zásoby. Ale i v nejdražší topné sezóně posledních let se dají snížit náklady na vytápění – chytrými praktikami a spotřebiči..

foto: Pixabay

V místnosti, kde pobýváte dlouhodobě, třeba v obývacím a dětském pokoji či pracovně, by měla být podle expertů teplota 19–21 °C. V kuchyni stačí klidně 17 °C, protože další teplo vychází z vaření. Na spaní snižte teplotu v ložnici na 16–18 °C, bude se vám lépe usínat a spánek bude kvalitnější.

Nejvyšší teplotu si nastavte v koupelně na 24 °C. V místnostech, které vůbec nevyužíváte nebo v nich jen skladujete věci, udržujte teplotu 12–15 °C. I samotné zavírání dveří mezi místnostmi pomůže k tomu, aby teplo zbytečně neunikalo.

A pokud využíváte podlahové topení, měla by vám stačit teplota ještě o stupeň nižší. Pocitově totiž vnímáme teplo od nohou. To jsou rady, které se dočtete všude. Co ale chytré technologie?

Inteligentní šetření

V první řadě existují inteligentní systémy řízení vytápění, které zajišťují, že se topí pouze v případě potřeby. Nejjednodušší formou jsou programovatelné radiátorové termostaty, které se montují na radiátory místo obvyklých otočných knoflíků.

K dostání jsou už za pár stovek. Pomocí tlačítek na zařízení určíte, kdy má topení místnost ohřívat a na jakou teplotu. Takové správné nastavení pak snižuje teplotu například v noci – nebo během dne, kdy nikdo není doma.

Ještě více smart jsou Wi-Fi radiátorové termostatické hlavice, které lze nastavit i v aplikaci chytrého telefonu.

Radiátory můžete také prostřednictvím aplikace ovládat jednotlivě nebo hromadně.

foto: archiv

Chytré topení

Můžete si zatopit i elektřinou, aniž by vám účet sežral peněženku. Na trhu jsou totiž ekologická a chytrá topná tělesa, třeba od značky Aeno. Topný panel nicméně funguje na jiném principu než běžná topidla.

Využívá technologii infračerveného vytápění, v porovnání s běžnými topidly tedy nevyfukuje a nevysušuje vzduch, nevíří prach, nevytváří škodliviny, zápach ani hluk. Pomocí infračervených vln vyhřívá všechny objekty v místnosti včetně podlahy, zdí a nábytku.

Topení je vhodné pro vytápění místností do 30 m2. Při běžném provozu rychle a efektivně využívá méně než 700 W výkonu. Tím ušetří až 50 % energie a navíc je to skvělý designový prvek. Pokud třeba v mobilní aplikaci nastavíte teplotu panelu ohřívače na 60 °C, spotřebuje se přibližně 160 Wh, pokud je teplota panelu ohřívače 120 °C, spotřeba vzroste na přibližně 700 Wh. Samotný panel Aeno stojí 6000 Kč.

foto: Aeno

Nástěnné biokrby

O trochu dražší jsou nástěnné biokrby na bioetanolové palivo. Jde spíš o levnou alternativu ke krbům, bez nutnosti stavebních úprav, revizí, kominíka. Spalování bioetanolu je sice čisté a netoxické a uvolňuje jen velmi málo oxidu uhličitého a vodní páry, ale 1 litr biolihu vydrží jen na 3 hodiny hoření. Cena za litr přitom vyjde asi na 120 korun a výhřevnost dosahuje „jen“ 3 kW.

Související články
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz