Domů     Medicína
Rajská hudba budoucnosti? Imunita proti obezitě…

Zatímco lidstvo hoduje, lékaři bijí na poplach. S nerozvážnou konzumací totiž povážlivě stoupá nejen ručička na váze, ale také riziko vzniku závažných onemocnění… Kdy řekneme dost?

Jen za posledních 40 let se počet pacientů s obezitou rapidně zvýšil, což má neblahý vliv na celkové zdraví. Zatímco u žen se jedná o skok dvojnásobný, v případě mužů je dokonce trojnásobný. Podle obezitologů je situace taková, že počet lidí s nadváhou zdaleka převyšuje množství osob trpících podvýživou. Misku vah by však v blízké budoucnosti mohla vyrovnat speciální „imunita“…

Fitness myšky

Revoluční výzkum představili dánští vědci z Kodaňské univerzity pod vedením Karen Nordgaardové Nielsenové v časopise Molecular Metabolism. Jejich prvními pacienty, kterým zajistili štíhlou figuru, se staly laboratorní myši, a to navzdory skutečnosti, že jim odborníci vydatně podstrojovali.

„Bylo to, jako kdyby byly myši permanentně na dietě. Avšak složené z hamburgerů a pizzy,“ představila podmínky vedoucí výzkumu.

Společně se svými kolegy totiž objevila, že hlodavci potřebují k tvorbě tukové tkáně tzv. NAMPT gen. Pokud se jej však genetickým inženýrům podaří vyblokovat, jsou vůči obezitě chráněni – bez ohledu na jejich jídelníček.

Pět písmen naděje

Výsledek severské studie představuje významný průlom. Dosud nashromážděné poznatky o úloze a fungování genu NAMPT totiž naznačovaly, že bude zapotřebí jeho aktivitu pro účinek zhubnutí podstatně navýšit, nikoli snížit.

Naši předci, kteří disponovali plnou funkčností tohoto genu, totiž neměli nejmenší problémy s přežitím – jejich tukové zásoby na horší časy fungovaly výborně. V opačném případě měli jedinci problém vyrovnat se s každým dalším hladomorem.

Myši ano, člověk ne…

Na každou dobrou zprávu však připadá i jedna špatná. Ta v tomto případě sestává ze skutečnosti, že prozatím není možné u člověka aktivitu genu NAMPT potlačit, a to ani cíleným zásahem do DNA.

Mohlo by se však podařit objevit látky, které odvedou tu samou práci – s minimálními riziky. Jejich objevení a otestování se nyní stane předmětem dalšího výzkumu dánského týmu.

Více se dočtete v čísle 1/2023, které je právě v prodeji…

..
Související články
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
Invazivní biopsie neboli odebrání malého kousku tkáně z míst, kde předchozí zobrazovací metody neposkytly jasnou informaci o tom, zda pacient trpí rakovinou či nikoliv, by se v blízké budoucnosti mohla stát minulostí. Nahradit by ji mohli miniroboti schopní pořídit snímky přímo z nitra vašeho těla. První takový robot, označovaný jako OME (oloidní magnetický endoskop), vznikl […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz