Domů     Technika
Vytisknout si kasárna? Armáda chce překvapit zlomovou 3D technologií
Martin Macourek 16.12.2022
Unikátní 3D tiskárny bude již brzy využívat i Armáda ČR

Průmysl může významně pomoci Armádě ČR se zaváděním a využíváním nových technologií, třeba těch, které jsou založeny na zavádění a efektivním využívání 3D tisku. I proto uspořádaly Univerzita obrany a nezisková organizace DefSec Innovation Hub setkání akademiků se zástupci armády a soukromého sektoru. .

„Setkání na této úrovni poskytují naši ozbrojeným silám jedinečnou příležitost mapovat trh a hledat ideální partnery. V následujících týdnech a měsících bude naše setkávání se soukromým sektorem intenzivní.

Musíme vědět, ‚co už existuje‘, najít způsoby, jak efektivně spolupracovat a využít know-how firem pro naše potřeby“, říká generál Robert Bielený, ředitel Sekce logistiky Ministerstva obrany. .

Pro naši armádu je 3D tisk mimořádně zajímavou technologií

Masky na obličej z tiskárny

Aditivní výroba (Additive manufacturing, AM), obecně známá jako 3D tisk, prokázala svou všestrannost, rychlost a užitečnost během nedávné pandemie COVID-19. Obličejové masky nebo chybějící náhradní díly dodaly profesionální, ale i hobby 3D tiskárny.

Nebylo to však poprvé, kdy se 3D tisk ukázal jako inovativní a revoluční technologie. Není pochyb, že nabízí velké využití i pro české ozbrojené síly.

„Konkrétně 3D tisk je pro nás technologií velmi atraktivní. Chtěli bychom si sami rychle vyrábět touto cestou, narážíme ale třeba na rigidní pravidla pro nakládání s materiálem, na jeho homologaci, katalogizaci a cenotvorbu,“ doplňuje generál Bielený. .

Fillamentum: Jsme připraveni

V celosvětovém měřítku bude mít využívání 3D tisku k vojenským účelům do roku 2027 hodnotu 1,7 miliardy dolarů. V červnu 2022 vydalo NATO výzvu k vytvoření koncepce a rámce digitálního úložiště aditivní výroby.

Armáda Spojených států má připravené projekty zahrnující výstavbu největší 3D tiskárny i budování vojenských kasáren prostřednictvím této technologie. V České republice je aditivní výroba pro potřeby AČR spíše v počáteční fázi.

Český soukromý sektor má ale s touto technologií již nemalé zkušenosti. „Vzhledem k okolnostem vojenské rozpočty nevyhnutelně rostou, chceme přispět k tomu, aby tyto zdroje byly využity smysluplně. Jsme připraveni českým ozbrojeným silám předat naše znalosti a dovednosti spojené s aditivní výrobou,“ říká Josef Doleček, majitel a zakladatel společnosti Fillamentum, která dlouhodobě spolupracuje se zahraničními armádami.

„Na spolupráci s ozbrojenými silami jsme připraveni,“ říká Josef Doleček, majitel a zakladatel společnosti Fillamentum

Koncepce 2030 počítá s 3D tiskem

Univerzita obrany a další akademická pracoviště vnímají v tomto kontextu svůj potenciál. Pro Jana Bořila, prorektora Univerzity obrany, je přenos poznatků vědy a techniky do praxe základním cílem. Východiskem je i armádní koncepce 2030, která s aplikacemi nových technologií, včetně 3D tisku, jednoznačně počítá.

„Třeba náhradní díly pro pozemní síly bychom si v dohledné době mohli tisknout sami,“ zdůrazňuje Bořil.

Pro DefSec Innovation Hub je spolupráce s Univerzitou obrany velmi důležitá, pomáhá jí realizovat dlouhodobé cíle. DefSec je jediná organizace v ČR, která se systematicky zabývá inovacemi v obranném a bezpečnostním sektoru.

„Naší významnou přidanou hodnotou je existence 16 hubů v celém transatlantickém prostoru, s nimiž úzce spolupracujeme. Civilně-vojenskou spolupráci a navazování kontaktů s evropskými a americkými inovačními huby vnímáme jako velkou příležitost pro české firmy i pro česká univerzitní pracoviště,“ upřesňuje Kristina Soukupová, prezidentka DefSec.

-apo-

FOTOGRAFIE: Fillamentum, Pavel Růžička

Související články
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá nové […]
Technika 12.5.2025
Ministerstvo financí ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT představilo nového inteligentního chatbota Adama. Ten pomáhá auditorům při kontrole čerpání dotací a grantů a tuto agendu tím významně zrychluje a zpřehledňuje. Jedním z hlavních úkolů Auditního orgánu ministerstva financí (AO MF) je ověřovat, zda jsou projekty financované z veřejných prostředků realizovány […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Technika 1.5.2025
Renault oživil legendu. Nový model R5 E-Tech Elektrický není jen retro poctou slavnému hatchbacku ze 70. let, ale chytrou odpovědí na současné výzvy městské mobility. S čistě elektrickým pohonem, evropskou výrobou a technologiemi jako z jiné galaxie chce být víc než jen dalším elektromobilem. Chce dobýt města – a možná i srdce nostalgiků. Pop-art na […]
Technika 1.5.2025
Co se vám vybaví, když se řekne slovo darkweb neboli temný web? Už název sám o sobě vyvolává v člověku představu, že se zde bude konat něco nekalého. Někteří už asi slyšeli zvěsti o tom, že se zde prodávají drogy, nelegální pornografie, zbraně či orgány. Co je na tom ale pravdy? Asi vás to překvapí, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz