Domů     Technika
Může se umělá inteligence vymknout kontrole?
Zdroj: Pixabay

Umělá inteligence byla před lety víceméně jen součástí sci-fi. Dnes je věcí tak reálnou, že vědci cítí obavy, ze kterých mrazí. Mají totiž strach, že lidé v budoucnu nemusejí být schopni ovládat superinteligentní umělou inteligenci, která se může obrátit proti nim..

O myšlence týkající se umělé inteligence (AI) a ničící lidstvo se mluví už dlouho. A teď nabývá jasnějších obrysů. I když by veškerá umělá inteligence měla být naprogramována tak, aby byla k lidem přátelská, autoři nové studie naznačují, že nelze zajistit empatii vůči lidstvu ve chvíli, kdy nejsme s to předpokládat scénáře, se kterými by AI mohla přijít.

Tohle nedokážeme…

„Je to proto, že superinteligence je mnohostranná, a proto může být schopna mobilizovat rozmanitost zdrojů za účelem dosažení cílů, které jsou pro člověka potenciálně nepochopitelné, natož kontrolovatelné,“ vysvětlují vědci.

Háček tak tkví v tom, že ovládání superinteligence by vyžadovalo její simulaci, ale pokud je za hranicemi lidského chápání, je nemožné takovou simulaci vytvořit.

Zjednodušeně řečeno: jakmile počítačový systém pracuje na úrovni, převyšující schopnosti lidských programátorů, nelze už nastavovat limity. Argumentace vědeckého týmu je založena na „problému zastavení“, o kterém se zmiňuje už v roce 1936 britský matematik a zakladatel moderní informatiky Alan Turing (1912–1954).

Řešení za každou cenu?

Pokouší se pochopit, zda počítačový program dospěje k závěru, a zastaví se, nebo bude navždy hledat odpověď ve smyčce. Turing dokázal, že je možné mít tyto znalosti pro určité programy, ale je nemožné znát odpověď pro každý program, který by mohl být vytvořen, tedy že neexistuje žádný algoritmus, který o libovolném programu rozhodne, zda se po spuštění na určitých datech zastaví.

V těchto souvislostech superinteligence představuje zásadně odlišný problém než ty, které se obvykle studují pod hlavičkou „robotické etiky“. Jakýkoliv program vytvořený tak, aby například zabránil umělé inteligenci v poškozování lidí a ničení světa, tak může dospět k závěru a zastavit se.

Anebo taky ne. „Schopnost moderních počítačů přizpůsobit se pomocí sofistikovaných algoritmů strojového učení ještě více ztěžuje vytváření předpokladů o konečném chování superinteligentní AI,“ tvrdí jeden z účastníků studie Iyad Rahwan.

Když schází jistota

A je nemožné, abychom měli v této věci naprostou jistotu. Eliminovat toto nebezpečí lze omezením schopnosti superinteligence, například tím, že bude odříznuta od částí internetu. Experti však tuto myšlenku odmítají, a naznačují, že by to omezilo dosah umělé inteligence, a pokud ji nepoužijeme k řešení problémů mimo lidské schopnosti, proč ji vůbec vytvářet?

„Superinteligentní stroj, který ovládá svět, zní jako věc z říše fantazie. Ale již existují stroje, provádějící určité důležité úkoly zcela nezávisle, aniž by programátoři plně chápali, jak se to naučily,“ zdůrazňuje počítačový vědec Manuel Cebrian z Max-Planck-Institut für Bildungsforschung.

Dodává, že tím vyvstává otázka, zda se to může v určitém okamžiku stát nekontrolovatelným problémem a skutečným nebezpečím pro lidstvo.

Autor: Kateřina M. Košutová

Související články
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz