Domů     Historie
Vařili naši předci v kladinské situle pivo?
Matěj Soukup 16.11.2022
Zdroj: Pixabay

V roce 2017 byla u malé vesnice Kladina na Pardubicku nalezena bohatě zdobená bronzová situla, vysoká nádoba ve tvaru vědra, kterou odborníci datují do pozdní doby bronzové, zhruba 800 let před naším letopočtem. Nyní zjistili, že se v ní pravděpodobně vyrábělo bylinné pivo..

Pokud je to pravda, jednalo by se o nejstarší kdy nalezený důkaz o přípravě piva na území Evropy.

Kladinská situla představuje na českém území mimořádný nález. Je bohatě zdobená a předčí všechny ostatní nálezy, například na Moravě a v jižních Čechách, také velikostí. Před konzervací byla 56 centimetrů široká a 60 centimetrů vysoká.

Nalezli stopy bylin

Pozdější výzkum odhalil v situle stopy miliacinu, který vědci považují za indikátor prosa. Paleobotanik Libor Petr objevil stopy bylin a archeobotanik Jaromír Kovárník náznaky stop po vaření škrobu. Dvojice archeologů Martin Golec a Zuzana Golec Mírová pak na základě těchto objevů vyslovili domněnku, že jde o pozůstatky piva.

Jediný další možný výsledek působení těchto složek by dával dohromady jen stěží poživatelnou kaši.

Chemik a zároveň zkušený domácí pivovarník Lukáš Kučera se pokusil podle zanalyzovaného složení a předpokládaného poměru bylin nápoj našich předků vytvořit. Do klasického základu dnešních piv přidal hlavní identifikované byliny:

světlík, mochnu, jitrocel a tužebník. „Postupoval jsem tak, aby to bylo pitelné a nemělo negativní účinky na bolest hlavy. První doušek je opravdu hodně kyselý, ale člověk nesmí přestat pít a kyselost jde stranou a víc vynikne chuť bylin,“ popisuje Kučera.

Zdá se tedy, že naši předci skutečně připravovali nápoj připomínající ikonický mok, v jehož konzumaci jsou Češi mezi ostatními národy přeborníky.

Situlu uvidí veřejnost už příští rok

Kvůli pokračující konzervaci a výzkumům zatím kladinskou nádobu veřejnost neměla možnost vidět. „Situla z Kladiny na Pardubicku patří bezesporu k nejvzácnějším exponátům sbírek pardubického muzea, proto mu také odborníci věnují pozornost již několik let,“ uvedl ředitel muzea Tomáš Libánek.

Přislíbil však, že už v roce 2023 chystá muzeum stálou expozici, ve které budou moci návštěvníci tento unikátní nález poprvé spatřit.

Související články
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku Vodní stavby či dceřiné společnosti Subterra vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz