Domů     Zajímavosti
Jak se starat o záclony? To nejdůležitější o jejich mytí a sušení

komerční sdělení

Záclony stále patří mezi tradiční prvky v každé domácnosti, a je tomu tak již od nepaměti. Okna, která u rodinných domů nezdobí nějaká pěkná záclona jsou pak spíše výjimkou a mnohdy přitahují nežádoucí pozornost.

Kromě toho, že je záclona ozdobou, dokáže do jisté míry ochránit i vaše soukromí. Jak se však o záclony správně starat, aby dlouho vypadaly jako nové?.

V současné době vévodí záclonám syntetika a podle toho je nutné o ně pečovat

Přírodní materiály, ze kterých byly záclony v minulosti byly na péči podstatně náročnější než současná syntetická vlákna, ale i ty musíte udržovat správně, aby si zachovaly krásný vzhled a dlouhou životnost.

Většina lidí při péči o záclony v mnoha věcech chybuje, a to především v oblasti pravidelnosti praní, způsobu sušení nebo špatnému programu na automatické pračce.

Ono totiž praní závěsů a záclon na Velikonoce a Vánoce opravdu nestačí.

Základem je pravidelné větrání

Závěsům i záclonám prospívá pravidelné větrání, protože proudící čerstvý vzduch dovnitř dokáže ze záclon a závěsů odstranit velké množství usazeného prachu. Kromě toho můžete záclony i opatrně vysávat, pokud máte u vysavače vhodný nástavec a regulovatelný výkon.

Jednou měsíčně byste pak měli záclony a závěsy šetrně od prachu vyklepat na čerstvém vzduchu.

Jak je to s tím praním?

Při praní záclon byste měli dávat pozor na správnou teplotu praní, ale i volbu programu. Teplota by měla být maximálně 30 °C a program by měl být rozhodně bez odstřeďování, tedy bez ždímání. Právě ždímání často poškozuje vlákna záclon.

Aby se záclony v pračce nepoškodily je zároveň vhodné používat speciální sáčky na praní záclon a záclony do něj vkládat poskládané.

Po vyprání byste měli záclony pověsit zpět na okno, aby se krásně vyrovnaly případné přehyby nebo pomačkání.

Pokud perete i závěsy, je potřeba mít před jejich pověšením jistotu, že nepouští barvu.

Pokud byste takové závěsy pověsili k záclonám, mohlo by být neštěstí na světě. Na rozdíl do záclon pak můžete závěsy, podle jejich vláken mnohdy i žehlit, takže je můžete sušit klasicky na sušáku na prádlo. Záclony i závěsy byste pak měli prát 3-4 ročně.

Exkluzivní výběr nejen závěsů a záclon na vás čeká na restilo.cz. Tito specialisté na vybavení interiéru vám přináší zajímavá a originální řešení pro moderní i tradiční bydlení. Jejich zákazníci si pak cení především vysoké kvality dodávaných produktů za rozumné ceny!

Související články
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
Jednou z hrozeb, kterou s sebou nese změna klimatu, je růst hladiny oceánů. Pobřežní oblasti, jež dnes slouží jako klíčové zemědělské regiony, mohou být v budoucnu zaplaveny slanou vodou a stát se neúrodnými. Řešením by mohly být takzvané halofyty – rostliny, které přirozeně snášejí vysoké zasolení půdy i vody. Vědci se nyní obracejí k těmto […]
Objevy Zajímavosti 8.4.2025
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR se ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity podařilo objevit sloučeninu, hydrát chloridu sodného, která za normálních okolností nemůže v přírodě vzniknout. Umožnil jim to speciální způsob mražení. Odborníci věří, že by to mohlo otevřít cesty k výrobě nových léků i k pochopení chemických reakcí ve vesmíru. […]
Invazivní biopsie neboli odebrání malého kousku tkáně z míst, kde předchozí zobrazovací metody neposkytly jasnou informaci o tom, zda pacient trpí rakovinou či nikoliv, by se v blízké budoucnosti mohla stát minulostí. Nahradit by ji mohli miniroboti schopní pořídit snímky přímo z nitra vašeho těla. První takový robot, označovaný jako OME (oloidní magnetický endoskop), vznikl […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz