Jsou charismatičtí, oplývají vysokým sebevědomím a hýří nápady… I přesto se po komunikaci s nimi dostavují pocity prázdnoty a frustrace. Upíři od dob Brama Stokera dospěli do své nenápadnější fáze, kdy namísto krve sají pozitivní emoce i vitalitu..
Každý člověk alespoň jednou za život „vysál“ energii někoho jiného. Ve zdravých vztazích se však jedná o spravedlivou a vyváženou výměnu bez nežádoucích následků v podobě vyčerpání a stresu.
Kamarád i kolega…
Ačkoli z medicínského hlediska není termín „energetický upír“ uznávanou diagnózou, jedná se o problém, který rezonuje společností čím dál častěji – značně nás totiž ohrožuje na zdraví… Psychologové uvádí, že existují různé typy energetických upírů.
Nejčastěji je však možné narazit na narcistické přátelé, kteří se neustále potýkají s tou či onou krizí, nebo na manipulativní spolupracovníky, jež neustále vyžadují pomoc se svými povinnostmi. Všichni do jednoho však mají společné to, že se „živí“ energií lidí, kteří jim poskytují „rameno“ anebo jsou ochotni jim bezelstně naslouchat.
„Při své práci jsem se setkala s podnikavými, ochotnými a ušlechtilými lidmi, kteří však pozvolna ztráceli svou životní sílu, propadali velké únavě a morálnímu a fyzickému vyčerpání. To vše se projevovalo negativně na jejich zdraví, a vedlo to dokonce k depresím.
Ukázalo se, že tento stav je vyvolán právě citovými upíry v jejich okolí,” uvedla francouzská psycholožka Stéphane Clergetová, která se touto problematikou zevrubně zabývá. Za spouštěč „citového mučení“ označuje především nízkou sebeúctu, zároveň dodává, že je možné toto chování zdědit po rodičích.
Tíha minulosti?
Počátky emotivního vampyrismu je totiž možné vystopovat do doby, kdy se coby kojenci neustále dožadujeme pozornosti. S přibývajícími lety se však musíme učit rovnováze mezi poskytováním pozornosti a jejím vyžadováním.
„Emotivními upíry se stáváme ze dvou zcela protikladných důvodů: protože jsme se v dětství cítili těžce opomíjeni, anebo naopak jsme byli odmalička zvyklí mít všechno a v dospělosti v tom pak pokračujeme ve vztahu k přátelům, partnerům a kolegům,” doplňuje profesorka všeobecné psychologie na univerzitě La Sapienza, Anna Maria Gianniniová.
Více se dočtete v čísle 12/2022, které vychází 14. listopadu.