Je známo, že polovodní savci jsou velmi sociální a inteligentní tvorové, ale studie Exeterské univerzity poskytla nový pohled na jejich intelekt. Vydry se dokážou učit jedna od druhé, ale stále raději řeší některé hádanky samy.
Aby vědci rozšířili své povědomí o inteligenci vyder, rozhodli se jim dát jakési krabičky s jídlem, přičemž k tomu, aby se k němu dostaly, si musely vždy poradit se zamčenými dvířky. „Jedná se vlastně o hlavolam, který se běžně využívá také u lidských dětí,“ uvedl hlavní autor studie Alex Saliveros z Centra pro ekologii a ochranu v Exeter’s Penryn v Cornwallu.
Každá krabička přitom obsahovala jiný druh jídla, od toho vydřího nejoblíbenějšího až po to, které běžně nevyhledávají. Neznámá potrava představovala další problémy, protože vydry nevěděly, zda jsou krabi a mušle bezpečné ke konzumaci, a neměly žádné zkušenosti s tím, jak je dostat z krunýřů.
Aby se vydry rozhodly, zda je jídlo bezpečné a vhodné ke konzumaci, pozorně sledovaly, jak jejich společníci kontrolují, co je v krabicích, a následně kopírovali, zda ostatní vydry ochutnaly pamlsky. Z 20 vyder ve studii se 11 podařilo získat maso ze všech tří druhů přirozené kořisti.
Před testem tým studoval sociální skupiny vyder, což znamená, že věděli, jak dobře se znají. Poté měřili sociální učení tím, že sledovali, zda se blízcí jedinci učili rychle jeden od druhého.