Domů     Příroda
K čemu slouží tulení vousy?
Pavel Polcar 21.9.2022
Foto: Pixabay

Vousy u koček a psů nejsou jen tak na ozdobu, slouží jim jako takový druhý hmat, podobně to mají i tuleni, kteří dokážou zaznamenat vodní vlnění, pocházející od ryby z veliké dálky, díky čemuž svou kořist snadno najdou a uloví.

Tulení vousy jsou mnohem citlivější, než je tomu u našich domácích mazlíčků, což je vlastnost, která je v hlubinách temného oceánu neocenitelná. Studie z letošního roku, která byla otištěna v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Science a jež se zaměřovala na pozorování mořských savců v jejich přirozeném prostředí, potvrdila, že tuleni své vousy používají ke sledování kořisti.

Efektivní superantény

Čím hlouběji obyvatelé moří a oceánu žijí, tím je jejich vybavenost pro pohyb v šeru specializována – například delfíni a velryby disponují tzv. echolokací, při níž vysílají klapavé zvuky a naslouchají ozvěně, odrážené od jejich potenciální kořisti.

Avšak tuleni podobné akustické projektory nemají, a tak se museli naučit jinou senzorickou techniku, jež se u nich evolučně vyvinula.

Foto: Pixabay

Co se děje pod hladinou?

Skupina badatelů, jejímž členem byl také biolog Dr. Taiki Adachi, asistent projektového vědce z University of California v Santa Cruz, umístila videokamery drobných rozměrů – zahrnující infračervené vidění – na levou tvář, spodní čelist, záda a hlavu pěti jedincům tuleňů sloních severních (Mirounga angustirostris) ze státního parku Año Nuevo v Kalifornii. Na kamerách bylo dohromady 9,5 hodiny hlubokomořských záběrů.

Tulení potápěči

Jakmile vědci získali materiál v podobě několikahodinových videí, přešli k dalšímu kroku, tedy k samotné analýze. Podle kamerových záznamů tuleni při potápěni nejprve své vousy nechávali v klidu, a až poté, co se dostali do určité hloubky, je vytočili do stran a začali s nimi rytmicky kmitat.

Foto: Pixabay

Kmitání vousů má svůj účel, a to zaznamenat vibrace byť těch sebemenších pohybů vody, které způsobuje plavající kořist (tuleni obvykle na svém jídelníčku upřednostňují chobotnice a různé ryby). Když tuleni opět dosáhli hladiny, vousy se jim nastavily do „výchozí“ pozice – stočily se zpět k obličeji.

Hledají a vždy najdou

V průběhu lovu tuleňů odborníci detekovali, jak jejich těla vyzařovala určitou bioluminiscenci – světlo vydávané díky chemikáliím v tělech mořských živočichů, které posilňuje jejich zrak, čímž jim napomáhá při pátrání po potravě.

„Tato technika není nepodobná hlodavcům,“ prohlásil Adachi. Do budoucna má vědecký tým v plánu zaměřit svou pozornost na ostatní savce a na to, jak používají vousy. Zjištění by odkryla dosud neznámé poznatky o formování zvyků zvířat, pokud jde o hledání potravy.

Foto: Pixabay

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz