Domů     Medicína
Mýty ohledně umělého oplodnění
Dagmar Garciová 8.9.2022
Foto: Pixabay

Častěji nemocné děti – Již dlouhou dobu panuje přesvědčení o tom, že děti narozené z umělého oplodnění bývají častěji nemocné, nebo že dokonce více trpí alergiemi a mají potíže s imunitou. Toto tvrzení nebylo nikdy žádnou studií potvrzeno, a řadí se tak mezi pouhé mýty.

Obecně embryologové vybírají při metodách asistované reprodukce ta nejsilnější embrya s největší životaschopností. Ruku v ruce jdou fámy o vrozených vadách v souvislosti s umělým oplodněním. Podle lékařských statistik se 3,5 % dětí počatých metodami asistované reprodukce rodí s vrozenou vadou, u dětí počatých přirozenou cestou se nějaká vrozená vada vyskytuje ve 2,5 % případů.

Vždy se rodí alespoň dvojčata – Že by se z umělého oplodnění rodila výsadně dvojčata není v žádném případě pravidlem, také to není cíl lékařů. Je ovšem pravdou, že je naděje pro narození dvojčat vyšší v případě umělého oplodnění.

Vše je způsobeno tím, že lékaři obvykle vkládají dvě embrya místo jednoho, což zvyšuje šance, že alespoň jedno z nich bude životaschopné. Tento trend však v posledních letech klesá, jelikož lékaři začínají dávat přednost transferu pouze jednoho embrya.

Foto: Pixabay

S pomocí umělého oplodnění otěhotním kdykoli – Ani tato zažitá fáma není pravdivá. Přestože to není vyloučeno, těhotenství po překonání určitého věku nebývá bezproblémové a snadné. Z hlediska věku a plodnosti se doporučuje, aby žena otěhotněla mezi 25 až 40 lety života.

Jednoduše řečeno, čím mladší maminka, tím vyšší šance na otěhotnění, ať už přirozenou cestou, nebo za pomoci lékařské vědy. U žen, které překročili věk 40 let, se snižuje šance na to, že se embryo uchytí na pouhých 6 %.

Umělé oplodnění bolí – Prakticky tou jedinou poněkud nepříjemnou záležitostí je odběr vajíček z vaječníků, ten se provádí na operačním sále punkcí za použití tenounké jehly. Většina klinik však přistupuje v případě odebrání vajíček k celkové anestezii pacientky. Vše ostatní je již naprosto bezbolestné.

Foto: Pixabay

Je to moc drahé – Zde je to tak půl na půl. Není samozřejmě pravdou, že by umělé oplodnění stálo sta tisíce, ale je možné, že několik desítek tisíc bude muset pacientka do léčby vložit. Vždy však záleží na tom, jaké problémy má a jak bude vše probíhat.

Zdravotní pojišťovny v ČR hradí umělé oplodnění ve zkumavce ve třech, potažmo čtyřech cyklech a nárok na něj mají ženy, i v případě že je potíž na straně muže, ve věku 22 až 39 let.

Hormony jsou špatné – Mnohé pacientky se obávají, že po podávaných hormonech např. ztloustnou, nebo že dokonce dostanou rakovinu. Podání hormonů může být za některých okolností nebezpečné, např. v případě těžkého syndromu polycystických ovarií, který přímo aplikaci hormonů vylučuje.

Zde se následně hledají jiné možnosti. Žádná z lékařských studií za posledních patnáct let však souvislost mezi těmito léky a vyšším rizikem vzniku nádorů na vaječnících neprokázala. A přibírání? Některé preparáty způsobují sice zadržování vody v těle, jedná se však jen o přechodný stav.

Navíc, pokud má žena strach z přibírání, měla by si těhotenství ještě důkladně rozmyslet.

Foto: Pixabay

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz