Domů     Technika
Je libo garsonku, nebo 3+1?
Pavel Polcar 11.8.2022
Foto: Pixabay

3D tisk ušel za několik málo let skutečně dlouhou cestu, moderní technologie umožňuje tisknout trojrozměrné objekty pomocí naprogramované předlohy. 3D tisk se vyvinul až tak, že dnes již touto technologií dokážeme postavit i dům.

Ať už se jedná o bungalov, či o několika patrovou budovu, 3D tisku se nekladou v tomto ohledu meze.

V posledních dvou letech byly ve Francii a USA postaveny nemovitosti částečně zkonstruované 3D tiskem a vznikající projekty se množí po celém světě, postavit však celý dům díky 3D tisku je unikát z roku 2021. Své bydlení si s pomocí moderní technologie pořídil manželský pár žijící v Nizozemí.

Obydlí má jednoduchý tvar, poněkud připomínající kámen, a to nejen svou barvou. „Dům se pyšní obyvatelnou plochou o velikosti 94 metrů čtverečních, jde o první legálně obyvatelnou a komerčně pronajatou nemovitost, kde byly nosné stěny vyrobeny pomocí trysky 3D tiskárny,“ uvedl Bas Huysmans, generální ředitel Weber Benelux.

Projekt Milestone je spoluprací s Eindhovenskou technologickou univerzitou a bytovou společností Vesteda. Původně měl být dům postaven již v roce 2019, ale architektonické úpravy si vyžádaly více času.

Metoda, kterou byl dům postaven, zahrnuje obrovské robotické rameno s tryskou, jež vypouští speciální cement, o kterém se říká, že má texturu šlehačky. Cement je „vytištěn“ podle návrhu architekta a přidáváním vrstvy po vrstvě vytváří kompletní stěnu.

„Nový dům se skládá z 24 betonových prvků. Dohromady to zabralo asi 120 hodin,“ dodal Huysmans.

Foto: Pixabay

Domy na vodě

Podobný projet probíhal také v České republice, přičemž zde se jedná dokonce o výstavbu plovoucího domu o rozměrech 43 metrů čtverečních. Při budování panovaly ztížené podmínky způsobené nepřízní počasí, i přesto se však vše zdárně podařilo dotáhnout až do konce.

Čas čistého tisku byl zhruba 32 hodin a spotřebovalo se přibližně 16 tun speciálně upravené směsi. Následně dům 28 dní tuhl a současně na něm byly prováděny další práce jako výroba zelené střechy, podlah, všech rozvodů, oken, dveří apod. Celý dům má přes 30 tun a jeho délka se pohybuje kolem 13 metrů.

Na Českém vysokém učení technickém v Praze prošel Prvok, jak je dílo nazýváno, tlakovými zkouškami, přičemž ani 50tunový náklad s ním nehnul. Autoři se nechali slyšet, že dům vydrží větší zátěž, než představuje tíha sněhu při lavině.

„Koupelna disponuje baterií vyrobenou z práškového titanu, ta byla rovněž vytištěna na 3D tiskárně, neméně zajímavá je i recirkulační sprcha, jež má díky zabudovanému systému šetřit až 90 % vody. Speciální čidla dvacetkrát za sekundu vyhodnocují kvalitu odtékající vody, tu, pokud je čistá, po přečištění a přehřátí navrátí zpět do oběhu,“ uvedl Michal Trpák, sochař a autor domu. Prvok je prototyp, do budoucna je však v plánu jemu podobné domy prodávat.

Foto: Pixabay

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz