Domů     Technika
Je libo garsonku, nebo 3+1?
Pavel Polcar 11.8.2022
Foto: Pixabay

3D tisk ušel za několik málo let skutečně dlouhou cestu, moderní technologie umožňuje tisknout trojrozměrné objekty pomocí naprogramované předlohy. 3D tisk se vyvinul až tak, že dnes již touto technologií dokážeme postavit i dům.

Ať už se jedná o bungalov, či o několika patrovou budovu, 3D tisku se nekladou v tomto ohledu meze.

V posledních dvou letech byly ve Francii a USA postaveny nemovitosti částečně zkonstruované 3D tiskem a vznikající projekty se množí po celém světě, postavit však celý dům díky 3D tisku je unikát z roku 2021. Své bydlení si s pomocí moderní technologie pořídil manželský pár žijící v Nizozemí.

Obydlí má jednoduchý tvar, poněkud připomínající kámen, a to nejen svou barvou. „Dům se pyšní obyvatelnou plochou o velikosti 94 metrů čtverečních, jde o první legálně obyvatelnou a komerčně pronajatou nemovitost, kde byly nosné stěny vyrobeny pomocí trysky 3D tiskárny,“ uvedl Bas Huysmans, generální ředitel Weber Benelux.

Projekt Milestone je spoluprací s Eindhovenskou technologickou univerzitou a bytovou společností Vesteda. Původně měl být dům postaven již v roce 2019, ale architektonické úpravy si vyžádaly více času.

Metoda, kterou byl dům postaven, zahrnuje obrovské robotické rameno s tryskou, jež vypouští speciální cement, o kterém se říká, že má texturu šlehačky. Cement je „vytištěn“ podle návrhu architekta a přidáváním vrstvy po vrstvě vytváří kompletní stěnu.

„Nový dům se skládá z 24 betonových prvků. Dohromady to zabralo asi 120 hodin,“ dodal Huysmans.

Foto: Pixabay

Domy na vodě

Podobný projet probíhal také v České republice, přičemž zde se jedná dokonce o výstavbu plovoucího domu o rozměrech 43 metrů čtverečních. Při budování panovaly ztížené podmínky způsobené nepřízní počasí, i přesto se však vše zdárně podařilo dotáhnout až do konce.

Čas čistého tisku byl zhruba 32 hodin a spotřebovalo se přibližně 16 tun speciálně upravené směsi. Následně dům 28 dní tuhl a současně na něm byly prováděny další práce jako výroba zelené střechy, podlah, všech rozvodů, oken, dveří apod. Celý dům má přes 30 tun a jeho délka se pohybuje kolem 13 metrů.

Na Českém vysokém učení technickém v Praze prošel Prvok, jak je dílo nazýváno, tlakovými zkouškami, přičemž ani 50tunový náklad s ním nehnul. Autoři se nechali slyšet, že dům vydrží větší zátěž, než představuje tíha sněhu při lavině.

„Koupelna disponuje baterií vyrobenou z práškového titanu, ta byla rovněž vytištěna na 3D tiskárně, neméně zajímavá je i recirkulační sprcha, jež má díky zabudovanému systému šetřit až 90 % vody. Speciální čidla dvacetkrát za sekundu vyhodnocují kvalitu odtékající vody, tu, pokud je čistá, po přečištění a přehřátí navrátí zpět do oběhu,“ uvedl Michal Trpák, sochař a autor domu. Prvok je prototyp, do budoucna je však v plánu jemu podobné domy prodávat.

Foto: Pixabay
Související články
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz