Mimořádná rychlost a účinnost! Právě těmito benefity se pyšní nové zařízení japonských vědců z Tokijské metropolitní univerzity.
Skupina vědců pod vedením profesora Seijima Yamazoea přispěla významnou měrou do celosvětového boje proti oxidu uhličitému ve vzduchu, když vyvinula zařízení, které tento plyn rychle a efektivně zachytává.
Vynález využívá léty osvědčenou techniku zachytávání. Při ní bývá zachycený plyn buď uložen v hlubokých geologických vrstvách, nebo využit při různých lidských činnostech např. zpracování potravin.
Výše zmíněný japonský tým postavil svou činnost na léty ověřeném systému kapalné a pevné fáze, jenž na úvod nechává zachycený uhlík probublávat kapalným roztokem a posléze jej vystaví žádoucí chemické reakci, která je oproti dosavadní konkurenci výrazně rychlejší a účinnější.
Čísla, kterých vědci v rámci vývoje dosáhli, jsou vskutku ohromující. Ti za pomoci sloučeniny zvané isoforon-diamin (IPDA) dosáhli účinnosti těžko uvěřitelných 99 % při koncentraci uhlíku 40 ppm (částic na jeden milion).
Závěrečnou částí procesu je následné vysrážení uhlíku na kyselinu karbamovou, přičemž celý proces probíhá takřka dvojnásobnou rychlostí než je v současnosti zvykem.