Jsme Homo sapiens sapiens, lidé rozumní. Jsme vzdělaní, schopní, tvůrčí. Tvorové s tvůrčím, vulkanickým mozkem. Za miliony let vývoje jsme se nejen napřímili, ale také takřka zkrotili nebezpečné živly a stali se pány země, nebe i internetu….
„Jak vzniká vynález? To všichni vědí, že je něco nemožné, a pak se objeví nějaký blázen, který neví, že je to nemožné, a udělá vynález,“ prohlašoval Albert Einstein (1879–1955). Nebýt jeho a dalších jemu podobných, nikdy bychom neopustili nehostinné jeskyně a plíseň neproměnili v antibiotika.
Každé uplynulé století bylo kolébkou převratných objevů, které se tučným písmem vryly do dějin a formovaly lidský druh. Jeden vědec navázal na dalšího a rozšířil naše vědění, posunul je na další úroveň.
Jenom za první polovinu 20. století urazila fyzika stejnou cestu jako dřív za několik staletí.
V roce 1896 objevil radioaktivitu Henri Becquerel. Dva roky na to manželé Curiovi přišli na radium. Od roku 1902 se díky Ernestu Rutherfordovi učíme o teorii radioaktivního rozpadu, od roku 1913 díky Nielsi Bohrovi o stavbě atomu.
James Chadwick přidal v roce 1932 poznatky o neutronu. Enrico Fermi je o dva roky později použije k „bombardování“ atomového jádra a Leó Szilárd v roce 1936 jako první popíše řetězovou reakci, a tedy i princip atomové bomby.
Každý jednotlivý dílek objevů tvoří úžasnou mozaiku celé lidské vědy. Napříč věky. Národy. Ve všech oborech.
Titul objednávejte