Biologická rozmanitost planety Země je poměrně pestrá, a to i přesto, že stále více druhů rostlin a zvířat vymírá. Nedávná studie však zjistila, že rostliny, které lidé nepotřebují, míří k neodvratnému zániku.
Analýza, kterou provedli výzkumníci ze Smithsonian’s National Museum of Natural History, uvádí, že více než 20 tisíc z 80 tisíc druhů rostlin je již nyní prakticky odsouzeno k zániku. Jak je to možné? Jednoduše, lidé je nebudou v budoucnu potřebovat.
„Rostlinná společenství budoucnosti budou mnohem více homogenizovaná než ta současná,“ řekl John Kress, emeritní kurátor botaniky v Smithsonian’s National Museum of Natural History a hlavní autor článku.
Zjištění vykreslují ostrý obraz hrozby pro biologickou rozmanitost, méně než zhruba 30 % všech známých rostlinných druhů by se mohlo dočkat přežití. Vědci ze Smithsonian Institution se rozhodli přesně kategorizovat, které rostlinné druhy byly lidmi nejvíce ovlivněny od začátku antropocénu, geologické epochy poznamenané hlubokým vlivem člověka na Zemi, ve které byli lidé zodpovědní za globální oteplování, odlesňování a další negativní důsledky industrializace.
Existuje 6 749 rostlin, které by se daly nazvat vítězi, jelikož jsou užitečné pro lidi, je to např. kukuřice, rýže, pšenice a další plodiny, které pokrývají 40 % povrchu planety. Pak je tu 164 rostlin, jež sice nejsou pro člověka užitečné, ale díky své odolnosti by vymřít neměly.
Avšak asi 20 290 druhů rostlin je kategorizováno jako „ti poražení“, většinou proto, že nejsou pro lidi užitečné, a jsou již uznávány jako ohrožené druhy. Jmenovitě je to třeba magnólie z Haiti, která byla pokácena na palivové dříví a nikde jinde neroste.