Domů     Medicína
Světlo škodí víc, než si myslíme
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 17.3.2022
Zdroj: Pixabay

Že světlo v noci narušuje náš spánek, se ví již nějakou dobu. Jak moc a jak málo světla stačí? Na to se nyní zaměřili vědci z Northwestern University. Odnáší to především srdce a tvorba inzulinu.

Odborníci již nějakou dobu doporučují spát při naprosté tmě, jelikož světlo narušuje spánek. Domnívali jste se, že je problémem hlavně modré světlo? Omyl. „Obavy, že světlo narušuje naše biologické hodiny a zdravý rytmus našeho spánku, jsou opodstatněné.

Problémem však není barva světla, nýbrž jeho nadměrný jas. Kritizovat jen modré záření je tudíž zavádějící,“ sdělil Timothy Brown z univerzity v Manchesteru, který se na současném výzkumu nepodílel.

reklama

Vystavení mírnému okolnímu osvětlení během nočního spánku poškozuje kardiovaskulární funkce těla a zvyšuje inzulinovou rezistenci následující ráno. „Výsledky této studie ukazují, že stačí jednou za noc vystavit člověka během spánku mírnému osvětlení a už to zhorší regulaci glukózy i kardiovaskulárního systému, což jsou rizikové faktory srdečních onemocnění, cukrovky a metabolického syndromu.

Je proto důležité, aby se lidé během spánku vyhýbali světlu nebo jeho množství minimalizovali,“ uvedla hlavní autorka studie Phyllis Zeeová z Northwestern University.

Již dřívější pokusy dokázaly, že světlo, a to i během dne, zvyšuje srdeční frekvenci aktivací tzv. sympatického nervu. To je dáno především proto, aby lidské tělo zvládalo všechny denní úkony. Pokud však na tělo působí světlo v noci, kdy člověk spí, nastává problém.

Zjednodušeně řečeno, v osvětlené místnosti se zvyšuje tepová frekvence, a tělo si tak nemůže pořádně odpočinout.

Kromě toho světlo v noci ovlivňuje také inzulinovou resistenci. Ta se objevuje především u lidí, kteří spali v osvětlené místnosti. Inzulinová rezistence způsobuje, že buňky ve svalech, tuku a játrech nereagují dobře na inzulin a nedokážou využívat glukózu z krve k získávání energie.

Organismus následně vytváří další inzulin, což může časem vést k vyšší hladině cukru v krvi – cukrovce.

Tato zjištění jsou důležitá zejména pro lidi žijící v moderních společnostech, kde je vystavení nočnímu světlu uvnitř i venku stále rozšířenější. Budeme i nadále zjišťovat, jak lidem s touto problematikou pomoci,“ zdůraznila nakonec Zeeová.

reklama
Související články
Patří k nejmenším ze všech mikrobů na světě. Dokonce se o nich říká, že jsou tak malé, že by se na špendlíkovou hlavičku vešlo 500 milionů rhinovirů, jež způsobují nachlazení. Jsou zcela jedinečné, jelikož se množí uvnitř buněk jiných živých tvorů. Co vše o virech (ne)víme? Nachází se na kůži, drží na površích nebo si […]
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění. V posledních letech totiž vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. I […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Ve světě je moc bolesti. Jak by ji mohlo být o něco míň, to představili odborníci z FN Motol. Jde o neuromodulační metody léčby určené k tlumení nebo odstranění silných, jinak nezvládnutelných bolestí. Chronická bolest je syndrom. Toto onemocnění pacienty sužuje nejen po tělesné, ale i psychické stránce. Ale farmakologická, psychoterapeutická či rehabilitační pohybová terapie […]
Proces stárnutí začíná již v momentě našeho narození. Každý den je v lidském těle nahrazeno 330 miliard buněk. Jejich životní cyklus šlape jako hodinky, a nikdy se nemění. Je ale možné tyto základní stavební kameny přimět k pomalejšímu odchodu do penze? Jedno známé rčení praví, že „ženy stárnou otřesně, zatímco na mužích to vůbec není […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz