Domů     Příroda
Ukrajinští vědci zkoumali netopýry, Rusové jejich práci vydávají za vývoj biologických zbraní
Martin Janda
od Martin Janda 17.3.2022

Ruská federace se snaží svou agresi vůči Ukrajině odůvodnit mnoha způsoby. Jedním z nich je údajný výzkum biologických zbraní na Ukrajině pod taktovkou CIA. Zatímco šiřitelé konspiračních teorií mají druhé vánoce, skutečnost je podle zjištění časopisu Science zcela jiná..

V roce 2020 začali němečtí vědci spolupracovat se svými ukrajinskými kolegy na průzkumu nejrůznějších parazitů netopýrů, mimo jiné klíšťat a blech. Badatelé hodlali zjistit, jaké druhy mikroorganismů ukrajinští netopýři hostí.

Tak se mimo jiné zjišťují hrozby i pro lidi, protože právě netopýři jsou téměř nevyčerpatelnou zásobárnou virů. Výzkumníci z Institutu experimentální a klinické veterinární medicíny v Charkově shromáždili 140 blech, klíšťat a dalších parazitů, získaných z odchycených netopýrů na východě Ukrajiny.

Parazity poté vědci odeslali na podrobnější průzkum do německého Institutu Friedricha Loefflera (FLI).

Němci poté odhalili, že některé mikroorganismy skutečně mohou být patogenní. Netopýři hostili mimo jiné bakterii Rickettsia, která může přenášet skvrnitý tyfus. Výsledky výzkumu pak byly prezentovány na konferenci Německé veterinární společnosti v roce 2021. „Byl to velmi základní epidemiologický výzkum,“ popisuje veterinární parazitoložka FLI Cornelia Silaghi, která se na studii podílela.

Nicméně 10. března ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášní, že tento výzkum byl součástí tajného, západními institucemi financovaného úsilí o výrobu biologických zbraní. Ruská státní televize a zpravodajské weby citovaly zprávu ministerstva obrany a uvedly, že práce byla ukrajinským spiknutím, kterému pomáhaly Spojené státy a jehož cílem bylo poslat přes hranice nemocné ptáky, netopýry a plazy, aby nakazili Rusy.

Později i ruský prezident V. Putin hovořil o „desítkách laboratoří na Ukrajině“, které „pod vedením a za finanční podpory Pentagonu“ experimentují s koronaviry, antraxem a cholerou.

Na zasedání Rady bezpečnosti OSN, které 11. března svolali ruští zástupci k projednání údajného ukrajinského výzkumu „biologických zbraní“, stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenzia prohlásil, že „netopýři byli považováni za nosiče potenciálních látek biologických zbraní“, a jako důkaz nabídl německo-ukrajinskou dohodu o předání vzorků.

„Nevíme nic o osudu těchto nebezpečných biomateriálů a o následcích, které mohou nastat, jakmile se ‚rozptýlí‘,“ prohlásil Nebenzia a pokračoval: „Existuje vysoké riziko, že mohou být odcizeny pro teroristické účely nebo prodány na černém trhu.“.

Saliaghi nad těmito vyjádřeními jen kroutí hlavou. „Je to nesmysl. Já znám jejich osud: jsou v mém mrazáku.“ Kromě toho, vysvětluje, v nich nejsou žádné patogeny, které by se mohly šířit. Etanol, který se používá k usmrcení a konzervaci parazitů, ničí i patogeny a ponechává pouze neporušený genetický materiál pro sekvenování.

„Je velmi zvláštní, když vás někdo obviňuje z téměř absurdní věci,“ říká Silaghi. „Rusové musí vědět, že je to lež.“.

reklama
Související články
Za posledních 50 let se lidská populace více než zdvojnásobila. Momentálně se po planetě Zemi pohybuje přes 8 miliard jedinců. Predikce nastiňují, že do roku 2050 číslo „poskočí“ k hranici 10 miliard. Tím se nabízí otázka… „Zvládneme tuto masu vůbec nakrmit?“ Z na pohled nepříznivé situace proto vyplývá poměrně silný tlak na neustálé zlepšování vlastností […]
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři, kteří si rádi pochutnávají na různých druzích ryb, hlavonožců i korýšů, větší druhy nepohrdnou ani rejnoky či jinými žraloky. Aby byli schopni pronásledovat svoji kořist, museli si vyvinou důmyslné způsoby lovu. Kladivouni bronzoví (Sphyrna lewini) patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jsou to 370 až 420 cm dlouzí a až 150 […]
Zhotovování ostrých kamenných nástrojů bylo antropology dlouho považováno za znak evoluce hominidů neboli předchůdců člověka. Nyní zjistili, že podobnou dovednost mají i makakové jávští. Tvorba kamenných nástrojů je spojována především s pravěkými kulturami doby kamenné. Ty kámen využívaly k vytváření celé řady nástrojů, včetně hrotů šípů, kopí či žernovů neboli mlýnků na obilí. Vyráběly je […]
Radon je bezbarvý chemický prvek s atomovým číslem 86, patřící do skupiny vzácných plynů, kam vědci řadí také helium, neon nebo xenon. První z nich jistě znáte z pouťových balónků, neonová světla bezpečně poznáme z dálky a xenonovými světlomety je dnes vybaveno každé osobní auto, které to chce někam dotáhnout. Proč bychom však měli znát zrovna radon? Hlavním […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz