Domů     Příroda
Ukrajinští vědci zkoumali netopýry, Rusové jejich práci vydávají za vývoj biologických zbraní
Martin Janda 17.3.2022

Ruská federace se snaží svou agresi vůči Ukrajině odůvodnit mnoha způsoby. Jedním z nich je údajný výzkum biologických zbraní na Ukrajině pod taktovkou CIA. Zatímco šiřitelé konspiračních teorií mají druhé vánoce, skutečnost je podle zjištění časopisu Science zcela jiná..

V roce 2020 začali němečtí vědci spolupracovat se svými ukrajinskými kolegy na průzkumu nejrůznějších parazitů netopýrů, mimo jiné klíšťat a blech. Badatelé hodlali zjistit, jaké druhy mikroorganismů ukrajinští netopýři hostí.

Tak se mimo jiné zjišťují hrozby i pro lidi, protože právě netopýři jsou téměř nevyčerpatelnou zásobárnou virů. Výzkumníci z Institutu experimentální a klinické veterinární medicíny v Charkově shromáždili 140 blech, klíšťat a dalších parazitů, získaných z odchycených netopýrů na východě Ukrajiny.

Parazity poté vědci odeslali na podrobnější průzkum do německého Institutu Friedricha Loefflera (FLI).

Němci poté odhalili, že některé mikroorganismy skutečně mohou být patogenní. Netopýři hostili mimo jiné bakterii Rickettsia, která může přenášet skvrnitý tyfus. Výsledky výzkumu pak byly prezentovány na konferenci Německé veterinární společnosti v roce 2021. „Byl to velmi základní epidemiologický výzkum,“ popisuje veterinární parazitoložka FLI Cornelia Silaghi, která se na studii podílela.

Nicméně 10. března ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášní, že tento výzkum byl součástí tajného, západními institucemi financovaného úsilí o výrobu biologických zbraní. Ruská státní televize a zpravodajské weby citovaly zprávu ministerstva obrany a uvedly, že práce byla ukrajinským spiknutím, kterému pomáhaly Spojené státy a jehož cílem bylo poslat přes hranice nemocné ptáky, netopýry a plazy, aby nakazili Rusy.

Později i ruský prezident V. Putin hovořil o „desítkách laboratoří na Ukrajině“, které „pod vedením a za finanční podpory Pentagonu“ experimentují s koronaviry, antraxem a cholerou.

Na zasedání Rady bezpečnosti OSN, které 11. března svolali ruští zástupci k projednání údajného ukrajinského výzkumu „biologických zbraní“, stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenzia prohlásil, že „netopýři byli považováni za nosiče potenciálních látek biologických zbraní“, a jako důkaz nabídl německo-ukrajinskou dohodu o předání vzorků.

„Nevíme nic o osudu těchto nebezpečných biomateriálů a o následcích, které mohou nastat, jakmile se ‚rozptýlí‘,“ prohlásil Nebenzia a pokračoval: „Existuje vysoké riziko, že mohou být odcizeny pro teroristické účely nebo prodány na černém trhu.“.

Saliaghi nad těmito vyjádřeními jen kroutí hlavou. „Je to nesmysl. Já znám jejich osud: jsou v mém mrazáku.“ Kromě toho, vysvětluje, v nich nejsou žádné patogeny, které by se mohly šířit. Etanol, který se používá k usmrcení a konzervaci parazitů, ničí i patogeny a ponechává pouze neporušený genetický materiál pro sekvenování.

„Je velmi zvláštní, když vás někdo obviňuje z téměř absurdní věci,“ říká Silaghi. „Rusové musí vědět, že je to lež.“.

Související články
Ačkoliv se letní teploty u nás zatím zdají být spíše umírněné, meteorologové varují, že ty nejhorší vlny veder teprve přijdou. Jinde v Evropě trápí horko lidí i zvířata mnohem více. Zatímco my se ochladíme klimatizací či návštěvou bazénu, zvířata tolik možností, jak bojovat s vedrem, nemají. S rostoucími teplotami totiž jejich strategie proti přehřátí nemusí […]
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Příroda 12.7.2025
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz