Domů     Příroda
Ukrajinští vědci zkoumali netopýry, Rusové jejich práci vydávají za vývoj biologických zbraní
Martin Janda 17.3.2022

Ruská federace se snaží svou agresi vůči Ukrajině odůvodnit mnoha způsoby. Jedním z nich je údajný výzkum biologických zbraní na Ukrajině pod taktovkou CIA. Zatímco šiřitelé konspiračních teorií mají druhé vánoce, skutečnost je podle zjištění časopisu Science zcela jiná..

V roce 2020 začali němečtí vědci spolupracovat se svými ukrajinskými kolegy na průzkumu nejrůznějších parazitů netopýrů, mimo jiné klíšťat a blech. Badatelé hodlali zjistit, jaké druhy mikroorganismů ukrajinští netopýři hostí.

Tak se mimo jiné zjišťují hrozby i pro lidi, protože právě netopýři jsou téměř nevyčerpatelnou zásobárnou virů. Výzkumníci z Institutu experimentální a klinické veterinární medicíny v Charkově shromáždili 140 blech, klíšťat a dalších parazitů, získaných z odchycených netopýrů na východě Ukrajiny.

Parazity poté vědci odeslali na podrobnější průzkum do německého Institutu Friedricha Loefflera (FLI).

Němci poté odhalili, že některé mikroorganismy skutečně mohou být patogenní. Netopýři hostili mimo jiné bakterii Rickettsia, která může přenášet skvrnitý tyfus. Výsledky výzkumu pak byly prezentovány na konferenci Německé veterinární společnosti v roce 2021. „Byl to velmi základní epidemiologický výzkum,“ popisuje veterinární parazitoložka FLI Cornelia Silaghi, která se na studii podílela.

Nicméně 10. března ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášní, že tento výzkum byl součástí tajného, západními institucemi financovaného úsilí o výrobu biologických zbraní. Ruská státní televize a zpravodajské weby citovaly zprávu ministerstva obrany a uvedly, že práce byla ukrajinským spiknutím, kterému pomáhaly Spojené státy a jehož cílem bylo poslat přes hranice nemocné ptáky, netopýry a plazy, aby nakazili Rusy.

Později i ruský prezident V. Putin hovořil o „desítkách laboratoří na Ukrajině“, které „pod vedením a za finanční podpory Pentagonu“ experimentují s koronaviry, antraxem a cholerou.

Na zasedání Rady bezpečnosti OSN, které 11. března svolali ruští zástupci k projednání údajného ukrajinského výzkumu „biologických zbraní“, stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenzia prohlásil, že „netopýři byli považováni za nosiče potenciálních látek biologických zbraní“, a jako důkaz nabídl německo-ukrajinskou dohodu o předání vzorků.

„Nevíme nic o osudu těchto nebezpečných biomateriálů a o následcích, které mohou nastat, jakmile se ‚rozptýlí‘,“ prohlásil Nebenzia a pokračoval: „Existuje vysoké riziko, že mohou být odcizeny pro teroristické účely nebo prodány na černém trhu.“.

Saliaghi nad těmito vyjádřeními jen kroutí hlavou. „Je to nesmysl. Já znám jejich osud: jsou v mém mrazáku.“ Kromě toho, vysvětluje, v nich nejsou žádné patogeny, které by se mohly šířit. Etanol, který se používá k usmrcení a konzervaci parazitů, ničí i patogeny a ponechává pouze neporušený genetický materiál pro sekvenování.

„Je velmi zvláštní, když vás někdo obviňuje z téměř absurdní věci,“ říká Silaghi. „Rusové musí vědět, že je to lež.“.

Související články
Příroda 22.4.2025
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát osudnými. Vědci se snaží zjistit, nakolik jsou tito ještěři schopni se adaptovat na nové podmínky. Korovci (Heloderma suspectum) dorůstají délky […]
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz