Studie sopečného popela v jihozápadní Etiopii posunula stáří nejstarší známé moderní lidské fosilie zvané Omo I na nejméně 233 000 let, byla by tedy o 36 000 let starší, než se dosud předpokládalo.
„Momentálně se jedná o nejlepší odhad, který v tuto chvíli máme, a je v souladu s nejnovějšími modely lidské evoluce, které umisťují vznik našeho druhu – Homo sapiens — do doby před 350 000 a 200 000 lety,“ řekla vulkanoložka Céline Vidalová z University of Cambridge.
Fosilie byla objevena v roce 1967 v souvrství (soubor vrstev sedimentů) geologického útvaru Omo Kibish, jenž se nachází v údolí Lower Omo v jihozápadní Etiopii.
Vidalová a její kolegové analyzovali horniny ze sopečných erupcí v Rift Valley a porovnávali jejich chemické podpisy se složením vrstev sopečného popela na archeologických nalezištích. Vědcům se podařilo propojit téměř dvoumetrovou vrstvu popela, která pokryla fosilii Omo I, s erupcí sopky asi 402 kilometrů daleko.
„Zjistili jsme, že zdrojem popela je kolosální erupce sopky Shala, ke které došlo asi před 233 000 lety. To znamená, že Omo I je starší než 230 000 let,“ uzavřela Vidalová.