Domů     Zajímavosti
Záhady kolem bermudského trojúhelníku nepřestávají udivovat

komerční sdělení

Bermudský trojúhelník je proslulá oblast, ve které se dějí záhady jak z nějaké fantazijní knihy. Zatím nikdo nedal uspokojivou odpověď na to, proč v těchto místech beze stopy mizí lodě i letadla.

Pojem „bermudský trojúhelník“ prosadil Vincent H. Gaddis v roce 1964, ale jak si později ukážeme, záhadná zmizení se v této oblasti děla už dávno předtím. Velmi populární začaly být příběhy z bermudského trojúhelníku v 70. letech.

Piloti a navigátoři, kteří oblast proletěli nebo propluli bez újmy, začali hlásit záhadně nestandardní chování palubních přístrojů a ztrátu orientace.

Nejvíce tuto oblast proslavil spisovatel a záhadolog Charles Berlitz ve své knize s prostým názvem Bermudský trojúhelník

Ne všechny příběhy z bermudského trojúhelníku se však zakládají na pravdě. Na vlně mystérií se svezli i bajkaři, kteří na reálné situace začali nabalovat nepravdivé informace, až už vlastně nikomu nebylo jasné, co je pravda a co lež (zde je podobnost s dnešní dobou čistě náhodná).

K těm pravdivějším příběhům se řadí například už hlášení Kryštofa Kolumba, který v palubním deníku již koncem 15. století uváděl, že mu někde na neviditelné hranici mezi Floridou a Portorikem začal „šílet kompas“.

Dokumentární seriál BBC s názvem Záhady bermudského trojúhelníku popisuje i jiné, nám časově bližší situace. Ty zde postupně představí průvodci seriálem Rick Edwards a Ortis Deley, kteří se v jednom díle vydají třeba po stopách lodi amerického námořnictva USS Cyclops, která se zde beze stopy ztratila už v roce 1918 s 300 námořníky na palubě.

Ve stejném dílu se tvůrci seriálu zabývají i fenoménem tzv. deváté vlny (také darebná vlna či anglicky rogue wave), který patří k nejvíce smrtonosným jevům bermudského trojúhelníku. A přinášejí i příběh mladého rybáře z Baham, který se v bermudském trojúhelníku na 16 dní ztratil – a přežil to.

Další díl Záhad bermudského trojúhelníku sleduje osudy pěti letadel amerického námořnictva všeobecně známých jako Flight 19, která se v oblasti ztratila (jak jinak než beze stopy) v roce 1945. Průvodci seriálem si zde na vlastní kůži vyzkoušeli, jak snadno je možné ve vzduchu přijít o orientaci.

A diváci se dozvědí, že i v dnešní době mohou být pro piloty hodně nebezpečné bouřky.

Rick si zároveň zjišťuje něco o dalším jevu s názvem fata morgána, kdy nabudete pocit, že se na určitém místě nacházejí předměty, které tam ve skutečnosti nejsou. Ačkoliv si fata morgánu spojujeme především s pouštním blouzněním dehydrovaných nešťastníků, projevuje se fata morgána i v bermudském trojúhelníku.

A to za „vhodných povětrnostních podmínek“ ve formě „přízraků“ lodí plujících nad úrovní hladiny moře.

Díky seriálu, který přinese na naše obrazovky Viasat History, se diváci dostanou i pod hladinu, kam se kamera štábu vypraví k pozůstatkům letadla amerických vzdušných sil, které se zde zřítilo v roce 1963.

Kombinaci vražedných přírodních jevů, které se v oblasti bermudského trojúhelníku evidentně nakupily, završují hurikány, které se v této oblasti vyskytují víc než dost. Když se to celé zkombinuje s neviditelnými útesy, které se skrývají pod vlnami oceánu, začíná být jasné, proč právě tady mizí z hladiny statisticky nejvíce plavidel.

Každopádně víte, že by do budoucna mohlo být možné hurikány předpovídat? Alespoň to tvrdí vědci, kteří zkoumají stalagmity v jeskyních souostroví Bermudy.

Ať už věříte na záhady či hledáte spíše racionálnější vysvětlení některých jevů, je dokumentární seriál Záhady bermudského trojúhelníku pořadem, který prostě musíte vidět, a to na kanálu Viasat History 10.1. o 21:00 hod.

Trailer: 

https://youtu.be/fvxAHtBHsf4

Související články
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi fungujícími klášterními pivovary a společně uvařili velikonoční speciály Poutní: Poutní Březnové a nové Poutní Dubnové. Právě tato a další piva budou moci pivaři ochutnat už zítra (27. […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz