Domů     Medicína
Uklidňující moc geneticky modifikovaných rajčat
Pavel Polcar 6.1.2022
Foto zdroj: Pixabay

Genetické modifikace rostlin a krmiv patří již nějakou dobu ke standardům v potravinářství, přičemž však stále podléhají velice přísné regulaci. Japonci se toho ale nebojí.

Vědci se v minulosti i nyní přou o to, zda modifikace rostlin pomáhá k jejich odolnosti, či ne, přesto existuje rostlina, na kterou se genetičtí inženýři v poslední době zaměřují poměrně často – jde o rajče jedlé (Solanum lycopersicum).

Nová geneticky modifikovaná odrůda rajčete se stala první potravinou, která byla vyrobena pomocí nástroje CRISPR–Cas9. Sehnat ji lze prozatím jen v Japonsku.

Jak uvádějí genetičtí inženýři, ne každé zralé červené rajče je stejné. Některé plodiny se používají do polévek, některé do salátů a jiné je údajně možné využít ke snížení krevního tlaku, v boji proti úzkosti a napomáhání klidnému spánku.

Sanatech, startup z University of Tsukuba, poprvé otestoval chuť spotřebitelů v Japonsku na upravené plodiny v květnu 2021, když bezplatně poslal sazenice rajčat asi 4 200 domácím zahradníkům.

Rajčata jsou geneticky modifikována tak, aby obsahovala vysoké hladiny kyseliny γ-aminomáselné (GABA), o které společnost Sanatech Seed, se sídlem v Tokiu, tvrdí, že může podporovat snížení krevního tlaku a relaxaci.

„GABA je v Japonsku známá sloučenina podporující zdraví. .

Je to jako vitamín C.

Proto jsme si právě toto vybrali jako první cíl pro naši technologii úpravy genomu,“ řekl Hiroshi Ezura, technologický ředitel společnosti Sanatech a rostlinný molekulární biolog.

Podle světových vědců je však skutečnost s modifikovanými rajčaty trochu „nahořklá“. Nikde na světě zatím neexistují žádné skutečně věrohodné studie, které by tyto údajné účinky kyseliny γ-aminomáselné potvrzovaly.

Některé analýzy jsou ohledně potenciálních přínosů pozitivnější, ale obecně je shoda stále dost mimo. Nyní záleží jen na samotné společnosti, aby dokázala, zda jsou její tvrzení pravdivá, nebo ne.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz