Je to teprve pár týdnů, co obletěla svět zpráva o úspěšné transplantaci prasečí ledviny (mrtvému) člověku a už tu máme další. I tentokrát se zákrok podařil bez větších komplikací.
Chirurgové z Langone Transplant Insitute při Newyorské univerzitě mají důvod k oslavě. Právě pod jejich rukama se zrodila další malá senzace v medicíně, když se na mrtvém lidském těle uchytila ledvina z geneticky upraveného prasete.
„Druhá operace je známkou dalšího pokroku na cestě k potenciální alternativní nabídce životně důležitých orgánů.“ uvádí tisková zpráva, která zákrok pod vedením zkušeného lékaře, vedoucího katedry chirurgie a též ředitele transplantačního institutu Roberta Montgomeryho podrobněji popisuje.
„Podařilo se nám zopakovat výsledky prvního transplantačního zákroku a prokázat, že by tyto geneticky upravené orgány mohly být obnovitelným zdrojem orgánů pro lidi na celém světě, kteří čekají na život zachraňující dar,“ řekl doktor Montgomery.
„Před zahájením testů na živých lidech nás čeká ještě mnoho práce, ale předběžné výsledky dávají naději.“.
Jeho dodatek je bezesporu na místě, protože je to právě experimentování na tělech mrtvých pacientů, které je drobnou kaňkou na fantastickém úspěchu. Lékaři i vědci proto doufají, že již brzy dospějí do stádia, kdy bude možné tímto způsobem zachraňovat životy.
A to v řádech tisíců ročně! Jen ve Spojených státech čeká na transplantaci životně důležité ledviny více než 90 000 lidí…