Česká hlava je nejprestižnější české ocenění, jakého může vědec v tuzemsku dosáhnout. Letos ho obdržel prof. Vladimír Kučera z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze, a sice za celoživotní přínos k rozvoji teorie automatického řízení v celosvětovém měřítku..
Jednou z hlavních motivací k volbě Kučery byl zásadní vědecký přínos ve třech převratných výsledcích, které posunuly světovou vědu v oblasti automatického řízení. Jedná se o originální syntézu diskrétních regulačních obvodů, známou také jako metoda polynomiálních rovnic;
Youla-Kučerovu parametrizaci stabilizujících regulátorů a neinteraktivní řízení složitých systémů, v literatuře známé jako „decoupling“, což byl mimochodem problém, který známe dlouhá desetiletí, ale dosud se ho nedařilo vyřešit.
Vedle laureáta hlavní národní ceny, byl oceněn také Pavel Osmančík z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy za studii prevence mozkové příhody, vědkyně Martina Háková zkoumající využití nanovlákenných polymerů, Jiří Potůček za telemedicínskou platformu pro lékaře, Libor Šmejkal, který s kolegy z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR objevil nový typ takzvaných antiferromagnetů a nakonec společnost Final Tools, kterou během slavnostního večera zastupoval Libor Jílek.