Domů     Zajímavosti
Distanční výuka odhalila limity starých školních systémů. Na nové přecházejí ve velkém i vyšší odborné školy

komerční sdělení

Ohlášení karantény i změny rozvrhu. Takové úkony lze pomocí nových informační systémů dělat ve vzdáleném přístupu během několika kliknutí. Vyšším odborným školám je firmy nabízejí i s úpravami pro jejich typ vzdělávání..

I když školy nyní formálně uzavřeny nejsou, od začátku školního roku už bylo v karanténě skoro dva tisíce tříd. Zájem o kvalitnější informační systémy, které s distanční výukou pomohou, proto stále roste.

K základním a středním školám se přidávají ve větší míře i vyšší odborné školy. Firmy jejich poptávce vycházejí vstříc a systémy ladí na míru jejich vzdělávacímu systému. „Ukazuje se, že vyšší odborné školy často pracují s velmi starými informačními systémy, které neumožňují třeba ani vzdálený přístup, protože nemají cloudový systém.

Nejsou flexibilní, a i malé změny se v nich dělají příliš komplikovaně,“ říká Roman Vejražka ze společnosti Unicorn, která nabízí systém Edookit.

Právě Unicorn si jako jeden z prvních všiml toho, že vyšší odborné školy na limity starých systémů naráží, a začal změny nabízet. „Dnes už si nás školy vyhledávají samy. Systém je pro ně upravený, pracuje s kredity, umí dělat online přijímací řízení a ze středních škol jsou jinak uzpůsobené i zkoušky během semestru,“ dodává Vejražka.

To kvituje i ředitel Vyšší odborné školy Volyně Jiří Homolka, který Edookit také využívá. Jeho škola nabízí studentům obory jako dřevěné konstrukce nebo pasivní a nízkoenergetické objekty. Právě díky upravenému informačnímu systému se podařilo kvalitu výuky během lockdownu udržet.

„Systémy jsme využívali už dříve, v distanční výuce jsme je jen zdokonalili, nakonec to fungovalo velmi dobře, i když klasickou výuku nic nenahradí,“ říká Homolka.

Chválí si zejména speciální funkce na zkoušení žáků. Učitelé totiž brzo zjistili, že studenti jsou v těchto technologiích napřed a informace si dokážou během testu snadno obstarat. „Systém ale umí zamíchat otázky, příklady, zkracovali jsme čas, neumožňovali jsme vracet se k příkladům a dávali jsme i několik různých zadání,“ vyjmenovává ředitel.

I když se ve Volyni nechtějí k distanční výuce vracet, v jiných školách právě probíhá projekt, který zkoumá, jestli by se studenti přece jen nemohli jeden den v týdnu učit z domova. Rozjelo ho samo ministerstvo školství, snahou je zjistit, jestli distanční výuka může zajistit stejné výsledky jako prezenční.

Mezi vybrané školy patří třeba VOŠ potravinářská v Kroměříži, která měla při distanční výuce za pandemie skvělé výsledky. Je jednou ze 72 škol, které byly do projektu vybrány.

reklama
Související články
Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit. Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty… […]
Vyplatí se pracovat už na střední škole? Mezi mladými Evropany je to běžná praxe, v Česku rarita. Podle vzdělávací organizace Junior Achievement Czech (JA Czech) je mnohdy přínosnější být aktivní ve studentských programech, účastnit se soutěží nebo se pustit do vlastního projektu. Je k tomu ale potřeba flexibilita, kterou nabízí nová střední škola VICTORIA HIGH […]
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy. Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu […]
V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a studentek z 409 světových univerzit. V oborech, které se vyučují na […]
Po stopách románových hrdinů Julese Vernea budete putovat na výstavě Cesta kolem světa za 80 dní v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Národní muzeum se vrací k dílu francouzského spisovatele, jehož hlavním motivem je bláznivá sázka anglického gentlemana vymyšlená v londýnském klubu při debatě nad novinami. Vrátíte se v čase o 150 let, navštívíte Egypt, Indii, Singapur, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz