Domů     Zajímavosti
Distanční výuka odhalila limity starých školních systémů. Na nové přecházejí ve velkém i vyšší odborné školy

komerční sdělení

Ohlášení karantény i změny rozvrhu. Takové úkony lze pomocí nových informační systémů dělat ve vzdáleném přístupu během několika kliknutí. Vyšším odborným školám je firmy nabízejí i s úpravami pro jejich typ vzdělávání..

I když školy nyní formálně uzavřeny nejsou, od začátku školního roku už bylo v karanténě skoro dva tisíce tříd. Zájem o kvalitnější informační systémy, které s distanční výukou pomohou, proto stále roste.

K základním a středním školám se přidávají ve větší míře i vyšší odborné školy. Firmy jejich poptávce vycházejí vstříc a systémy ladí na míru jejich vzdělávacímu systému. „Ukazuje se, že vyšší odborné školy často pracují s velmi starými informačními systémy, které neumožňují třeba ani vzdálený přístup, protože nemají cloudový systém.

Nejsou flexibilní, a i malé změny se v nich dělají příliš komplikovaně,“ říká Roman Vejražka ze společnosti Unicorn, která nabízí systém Edookit.

Právě Unicorn si jako jeden z prvních všiml toho, že vyšší odborné školy na limity starých systémů naráží, a začal změny nabízet. „Dnes už si nás školy vyhledávají samy. Systém je pro ně upravený, pracuje s kredity, umí dělat online přijímací řízení a ze středních škol jsou jinak uzpůsobené i zkoušky během semestru,“ dodává Vejražka.

To kvituje i ředitel Vyšší odborné školy Volyně Jiří Homolka, který Edookit také využívá. Jeho škola nabízí studentům obory jako dřevěné konstrukce nebo pasivní a nízkoenergetické objekty. Právě díky upravenému informačnímu systému se podařilo kvalitu výuky během lockdownu udržet.

„Systémy jsme využívali už dříve, v distanční výuce jsme je jen zdokonalili, nakonec to fungovalo velmi dobře, i když klasickou výuku nic nenahradí,“ říká Homolka.

Chválí si zejména speciální funkce na zkoušení žáků. Učitelé totiž brzo zjistili, že studenti jsou v těchto technologiích napřed a informace si dokážou během testu snadno obstarat. „Systém ale umí zamíchat otázky, příklady, zkracovali jsme čas, neumožňovali jsme vracet se k příkladům a dávali jsme i několik různých zadání,“ vyjmenovává ředitel.

I když se ve Volyni nechtějí k distanční výuce vracet, v jiných školách právě probíhá projekt, který zkoumá, jestli by se studenti přece jen nemohli jeden den v týdnu učit z domova. Rozjelo ho samo ministerstvo školství, snahou je zjistit, jestli distanční výuka může zajistit stejné výsledky jako prezenční.

Mezi vybrané školy patří třeba VOŠ potravinářská v Kroměříži, která měla při distanční výuce za pandemie skvělé výsledky. Je jednou ze 72 škol, které byly do projektu vybrány.

Související články
I když žijí ve stejných podmínkách, mají manželky tendenci žít déle než jejich manželé, a i obecně se ženy dožívají vyššího věku než muži. Proč tomu tak je? Podle odborníků za tím stojí hned několik důvodů. V České republice činí střední délka života u žen přibližně 82 let a u mužů 76 let. Podle předpovědi […]
Legálně se mladý člověk stává dospělým v 18 letech života. Podle neurovědců je to však příliš brzy. Ačkoliv růst mozek skutečně přestává už s koncem puberty, k mnoha jeho konečným úpravám dochází až do věku 25 let. Nesoulad vývoje různých částí mozku má za následek pro teenagery typické chování, z něhož vstávají rodičům vlasy na […]
Metodická příručka EKOABECEDA, vytvořená v rámci školního programu Recyklohraní a iniciativy Replastuj, se letos stala nepostradatelným průvodcem pro aktivní výuku environmentální výchovy na téměř 300 základních školách v České republice a na Moravě. Učitelé ji využili jako objektivní zdroj informací, inspiraci pro zajímavé aktivity a hravé úkoly, které otevírají dveře do problematiky plastových obalů a […]
Třetina Čechů starších 15 let užívá nikotin a mezi mladými od 15 do 24 let je tento údaj ještě vyšší. Nikotin v tomto věku užívá polovina z nich. Roste také počet mladých, kteří sahají k alternativám klasických cigaret, zejména k cigaretám elektronickým. Je to zdravější alternativa? Pokud jde o alkohol, zůstává Česká republika v mezinárodním […]
Pracují v automobilce, a přesto uprostřed pracovního dne válejí těsto na pizzu. V Toyotě totiž začali testovat první kamenné pece poháněné vodíkem na světě. Vodík jako zdroj energie otevírá nejrůznější možnosti, a zdaleka nejen v dopravě. Velký potenciál má dokonce i v kuchyni. Má totiž vysokou teplotu hoření, při němž se spojuje s kyslíkem a vytváří […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz