Domů     Technika
Železnice dokážou být pěkně nebezpečným prostředím
Martin Macourek 7.10.2021

Devatenácté století je známé jako století páry, a to i díky rozvoji železnic, jimž tehdy dominovaly právě parní lokomotivy. Jenže tohle prostředí dokáže být i pěkně nebezpečné.

Mohou se o tom přesvědčit diváci dokumentárně-dramatického seriálu Vraždy na železnici (v originále Railway Murders), jímž provází anglický herec Nicholas Day a který je založený na skutečných událostech a mnohdy tajemných a nikdy nevyřešených případech vražd.

Šest napínavých příběhů po šedesáti minutách se točí okolo hrdelních zločinů v prostředí britských železnic, přičemž řazeny jsou chronologicky a celkově zabírají téměř celé jedno století mezi polovinou 19. a polovinou 20. století.

Technická revoluce spočívající ve vlakové dopravě poskytla zločincům nové příležitosti a prostory pro realizaci nejstaršího zločinu. Všechny příběhy byly ve své době minimálně právě ve Velké Británii dobře známé a medializované mezi širokou veřejností.

Jenže jak se na příběhy zločinců, policie, která po nich pátrala a obětí díváme s odstupem času z historického hlediska na základě zkoumání archivů Scotland Yardu či britské železniční policie?

Začínáme v roce 1864, kdy bylo mezi dvěma stanicemi v rámci Londýna nalezeno tělo bohatého bankéře Thomase Briggse. Policie ihned přišla na to, že šlo o vraždu, ale kdo byl vrahem? Postupným vyšetřováním se ukázalo, že podezřelý uprchl za Velkou louži – podaří se ho odtud britské policii dostat zpět a dostát tak spravedlnosti?

Temnější strana rozvoje britských železnic se ukázala i o 17 let později. Tentokrát smutnou hlavní roli sehrál Percy Lefroy Mapleton, mladý talentovaný spisovatel, ale také lhář, zloděj a fantasta. Právě roku 1881 začal být tento muž fixovaný na nádhernou divadelní herečku.

A rozhodl se, že prostě stůj co stůj musí být jeho. Svoji „misi“ začal propracovaným podvodem, jenže u tohoto relativně nevinného zločinu dlouho nezůstalo… vzhledem k tomu, že se druhá epizoda jmenuje „Tělo v tunelu“, asi už můžete tušit, kterým směrem se vydal.

Ještě koncem 19. století, konkrétně v roce 1895, překvapili dva železniční policisté gang zlodějů. Ti se začali bránit a jeden z nich ubodal seržanta Roberta Kidda k smrti. Jenže kdo z nich? Celý gang dokonale držel při sobě a nikdo z jeho členů se neměl k tomu, aby před policií promluvil. A jiní svědci u toho nebyli.

Ve čtvrtém díle se už dostáváme do 20. století. V roce 1910 v Newcastlu probíhal proces, který byl napjatě sledován veřejností. Ve vlaku byl zavražděn a okraden účetní převážející stovky liber a z vraždy byl obviněn místní obyvatel John Alexander Wickman, profesionální hráč, který věděl, že tentokrát je v sázce vše.

Důkazy proti němu byly jen nepřímé, a tak se mohl před soudem bránit na lavici svědků. Jestliže mu soudce uvěří, bude volný. Ale jestli ne, pak bude viset.

Dalším „problémistou“ byl Jimmy Alcott, který při bojích v Německu stanul před vojenským soudem za vraždu civilisty. Byl však omilostněn králem a vrátil se do Anglie, kde začal budovat nový život. Jenže celé se to tak trochu zvrtlo v roce 1952, kdy na jedné vlakové stanici naplánoval krádež, která se nakonec stala vraždou.

Jednoho pozdního květnového večera roku 1957 byla na nástupišti londýnského metra v Gloucesteru ubodána postarší polská hraběnka Teresa Łubieńska. Tvůrkyně filmů, aktivistka, básnířka, partyzánka a přeživší koncentračního tábora.

Kdo by měl zájem zájem na její smrti? Přesto se někdo takový našel. Byla to náhoda nebo záměr? O tom dodnes můžeme jen spekulovat, její vrah se totiž nikdy nenašel.

Pokud byste k těmto příběhům chtěli znát detaily, stačí si už v pondělí 11. října na televizním kanále Viasat History naladit první díl dokumentárně-dramatického seriálu Vraždy na železnici, který je vysílán v rámci cyklu říjnových dokumentů Po stopách dávných vražd.

Trailer: 

https://youtu.be/TFfS63IKR7I

Související články
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz