V jádru příbojové vápencové Gorhamovy jeskyně na východním pobřeží Gibraltaru vědci odkryli prostor, který byl uzavřen nejméně na 40 000 let. Nález by mohl osvětlit kulturu a zvyky neandertálců, kteří v této oblasti žili.
V roce 2012 začali odborníci zkoumat jeskyni Vanguard, součást komplexu Gorhamovy jeskyně, aby zjistili její skutečné rozměry a objasnili, zda obsahuje průchody a komory ucpané pískem. Minulý měsíc tým vedený profesorem Clivem Finlaysonem, evolučním biologem, který slouží jako ředitel Gibraltarského národního muzea, narazil na mezeru v sedimentu, jež vedla do 13metrového prostoru uvnitř jeskyně.
„Svým způsobem je to skoro jako objevit hrobku Tutanchamona. Je působivé vejít do prostoru, ve kterém nikdo nebyl 40 000 let,“ uvedl Finlayson. Jinde v jeskyních tým získal spoustu důkazů o okupaci neandertálců, od ohnišť a kamenných nástrojů až po pozůstatky zabitých zvířat včetně jelenů, kozorožců, tuleňů a delfínů.
Před čtyřmi lety vědci narazili na mléčný zub čtyřletého neandertálského dítěte v oblasti frekventovaného výskytu hyen.
Tým doufá, že jejich kopání z vrcholu jeskyně by mohlo vést k bočním komorám, a možná dokonce i k pohřebišti. „Jedna z věcí, které jsme našli na mnoha úrovních této jeskyně, je jasný důkaz okupace neandrtálci.
Teď spekulujeme nad tím, zda to, co jsme nenašli, je místo, kde pohřbívali své vlastní druhy,“ řekl Finlayson.
„Tyto jeskyně nám poskytly spoustu informací o chování neandrtálců. V každém ohledu byli schopni většiny věcí, kterých byli schopni moderní lidé. Víme dokonce, že si navzájem vyměňovali geny,“ dodal na závěr Finlayson.
Pro profesora je nález velice významný, jde o zjištění, kdo byli neandertálci, jak žili, jak zemřeli a jak přežili.