S příchodem podzimního počasí se očekává také návrat běžných infekčních onemocnění, jako je například rýma apod. Po 18 měsících sociálního distancování se vědci navíc domnívají, že byla imunita lidí oslabena.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se v současnosti žádné katastrofální scénáře neodehrávají, ale odborníci varují, že lidé mohou očekávat častější infekce a vážnější příznaky.
Běžné nachlazení a jiné infekce dýchacích cest obvykle narůstají v září, když se žáci vrací do škol a přichází podzim, ale po 18 měsících sociálního distancování a nošení roušek se předpokládá, že mnoho lidí má slabší imunitu, a ubránit se virům tak pro ně může být těžší.
Se sníženou imunitou mohou lidé onemocnět viry, s nimiž by se za normálních okolností jen málo potýkali, nebo by se u nich mohly vyvinout souběžné infekce, kvůli nimž se budou cítit podstatně hůře. „Nevíme, čeho se v této sezóně dočkáme při běžném nachlazení,“ řekl profesor Ronald Eccles, bývalý ředitel Centra pro nachlazení na Cardiffské univerzitě.
Některé země světa již zaznamenaly návaly běžného nachlazení po uzavírkách. V Hongkongu byly školy a školky svědky „výbuchu“ běžného nachlazení, když se loni na podzim znovu otevřely, přitom rozhodně nejde o jediné místo, kde se to stalo.
„Mohlo by se klidně stát, že běžná nachlazení naberou na síle, kvůli poklesu sociálního odstupu a nošení roušek, dýchací trakt nemá dostatek zkušeností s respiračními infekcemi, aby mohl nasadit dostatečnou obranu do první linie,“ uvedl profesor Peter Openshaw z Imperial College London.
Vědci však ve svých doporučení nezachází do neznámých vod, lidé by měli pokračovat v tom, co dělají nyní, důležité je mytí rukou, dostatečný přísun vitamínů, pomoci může i pokračování v nošení roušek a pokud se někdo nebude cítit dobře, měl by rozhodně zůstat doma.