S blížícím se létem počty prodaných klimatizací přirozeně stoupají. Není se čemu divit, jak byty, tak i domy se při vysokých teplotách silně vyhřívají a stačí několik tropických dnů k tomu, aby se v nich vytvořilo stejné nebo dokonce větší horko než ve venkovním prostředí.
Pokud vaši domácnost v letním období chladí klimatizace, jistě dobře víte, jak příjemný účinek může přinést.
Napadlo vás ale někdy, jak k jejich vynálezu vůbec došlo? Možná vás překvapí, že klimatizace už mají za sebou více než sto let. Pojďme se podívat, jakou cestu musely urazit, než se dostaly do našich domovů v jejich současné podobě.
O ochlazování se snažili už ve starověku
Vysoké teploty nejsou na naší planetě žádnou novinkou. Lidé se s nimi snažili bojovat již po celá tisíciletí, avšak účinná řešení si mohli obvykle dovolit jen obyvatelé vyšších společenských vrstev.
Například zámožní starověcí Římané ochlazovali své domy prostřednictvím akvaduktů – umělých vodních kanálů připomínajících mosty. Pokud nechali kanál vést podél zdí svého obydlí, protékající proud vody stavbu příjemně ochlazoval.
V Indii zase obyvatelé domů umísťovali navlhčené rohože z rákosu nebo trávy na stranu budovy, o kterou se nejvíce opíral vítr. Proudění vzduchu vodu ochlazovalo a rozprašovalo dovnitř stavení, čímž opět docházelo k požadovanému chlazení vnitřního prostředí.
Klimatizace má kořeny v Americe
Ochlazovací vynálezy starověkých kultur se však současným klimatizacím nemohou rovnat. Vynálezcem prvního systému založeného na podobném principu jako dnešní modely byl americký inženýr Willis Carrier.
V roce 1902 sestavil klimatizační zařízení na zakázku pro tiskárnu Sackett-Wilhelm situovanou v New Yorku. Systém byl založený na proudění vzduchu v blízkosti potrubí se studenou vodou. Po obvodu trubek se srážela vodní pára, což vedlo k ochlazení okolního prostoru. .
Postupem času se klimatizační systémy instalovaly i do dalších továren a hojně se využívaly také v biografech. Už v této době zájem o klimatizace stoupal, avšak jako chladící médium se často využívaly nebezpečné látky na bázi propanu.
Vše změnil Thomas Midgley, který v roce 1930 představil chlazení pomocí freonu. Tím klimatizacím otevřel dveře do celé řady domácností, a to nejen díky větší bezpečnosti, ale i tomu, že se jejich rozměry podstatně zmenšily. O dvacet let později už byly běžnou součástí desetiny amerických bytů a domů.
Daikin – značka, která rostla s dobou
Spousta výrobců, kteří stáli u zrodu klimatizací, jak je známe dnes, stále ještě funguje. Typickým příkladem je firma Daikin, která se zaměřuje na výrobu zařízení určených k úpravě vzduchu již od svého založení – tedy od roku 1924.
Jedná se o první firmu, která přišla s nástěnnými splitovými a multisplitovými klimatizacemi. Nicméně jednotky, které současně vyrábí, už vypadají docela jinak než před lety – jsou výkonnější, hospodárnější, kompaktnější a esteticky zajímavé.
Skvělým důkazem jsou klimatizace z řady Daikin Stylish, které se od konkurenčních modelů liší především v tom, že jejich vnitřní jednotky přicházejí nejen s klasickým bílým povrchem, ale také v dekoru černého dřeva a matné černé nebo stříbrné barvě.
Po stránce efektivity chlazení a výkonu pak vedou modely Daikin Ururu Sarara, které jsou navíc velmi hospodárné – v rámci chlazení i vytápění spadají do energetické třídy A+++.
Klimatizace zkrátka nejsou nic nového pod sluncem. To však neznamená, že jsou jejich technologie zastaralé. Aby se výrobci na trhu udrželi, musí jít s dobou a přicházet se stále více účinnými, úspornými a ekologickými technologiemi, které budou odpovídat potřebám moderního zákazníka.