V den zahájení Olympijských her v Tokiu se otevřel i Olympijský festival Praha. Od 23. července do 8. srpna tu mohou návštěvníci zhlédnout i část zmenšeného modelu umělé slalomové dráhy Kasai Canoe Slalom Centre pro olympijské hry Tokio, který vznikl ve Vodohospodářském experimentálním centru pod vedením týmu odborníků Fakulty stavební ČVUT. K vidění bude druhá polovina tratě s druhým skokem.
Návštěvníci si budou moci vyzkoušet stavbu tratě a zjistit zákonitosti hydrauliky pro stavby slalomových drah. Bonusem bude rozšířená realita, ve které uvidí proudění vody a zjistí obtížné pasáže na trati.
https://www.youtube.com/watch?v=G7V9b0wDuLs
Tým odborníků pod vedením prof. Ing. Jaroslava Pollerta, Ph.D., přitom navrhl jak dráhu, tak její funkční prvky. Na velkém modelu, který byl v měřítku 1:13 ke skutečné slalomové dráze postaven ve VEC bylo vše hydraulicky posouzeno, a to jak fyzikálním modelem, tak i matematickými simulacemi.
Mezi prováděné zkoušky patřilo prověření navržených průtoků vody, rozmístění překážek ve vlastní slalomové dráze pro vytvoření všech hydraulických jevů, ale i dodržení bezpečnosti pro závodníky a veřejnost v budoucím provozu.
Na tomto modelu dlouhém 19 metrů, s průtokem 19,69 litrů za sekundu, pracoval tým vedený prof. Pollertem ml. ve složení Ing. Jiří Procházka, prof. Jaroslav Pollert st., Ing. Bronislava Rohanová, Ing. Petr Chmátal, Ing. Ondřej Švanda, Ing. Kristýna Soukupová, Josef Ježek, Wilibald Spurný a Zdeňka Sladká v roce 2016 po dobu tří měsíců.
Na projektu spolupracovala také řada studentů. Odborníci museli při návrhu a testech zohlednit například i takové specifikum, jako je zakládání celého objektu na speciálních pilotech odolných proti zemětřesení.
Zajímavost: Na návrhu kajakářské dráhy se podílela také Ing. Bronislava Rohanová z ČVUT, matka Lukáše Rohana, který pak na dráze zajel na stříbrnou medaili.
https://www.youtube.com/watch?v=MRdwbHNbcTs
Více informací o Olympijském festivalu v Praze zde: https://www.olympijskyfestival.cz/praha