Domů     Medicína
Vědci z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze pomáhají v Zambii nejen proti covidu-19
Jan Zelenka 3.8.2021

Tým vědců z ČZU v Praze se vrátil z expedice do Zambie, kam transportoval tři nejmenší laboratoře světa CZU mobiLAB určené k detekci koronaviru a dalších patogenů, jejichž koncept představil již loni na podzim.

Unikátní laboratoře umožní posilování odolnosti místních komunit žijících v odlehlých částech Zambie a zároveň prevenci koronaviru. Projekt probíhá ve spolupráci s neziskovou organizací ADRA v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

„Jedinečnost laboratoří spočívá v jejich skladnosti, lehkosti a jednoduchosti na sestavení. Veškeré vybavení lze přepravit v off-road automobilu a zkompletovat během jedné hodiny,“ vysvětluje vedoucí projektu Dr. Hynek Roubík Fakulty tropického zemědělství.

V rámci projektu došlo nejen k předání laboratoří CZU mobiLAB. Tým vědců vyslaných do Zambie pod vedením virologa Dr. Jiřího Černého zároveň poskytl plné zaškolení zdravotníkům z nemocnic Mtendere Mission Hospital, Lusaka Adventist Clinic a Yuka Mission Hospital a Ministerstva zdravotnictví Zambie a představil laboratoř i její ukázkové sestavení.

Následně tým demonstroval praktickou ukázku diagnostického procesu: od odebrání vzorků, izolaci RNA/DNA a PCR až po finální vizualizaci a vyhodnocení výsledků.

„Vyškolili jsme 15 laboratorních pracovníků ze tří různých skupin, do kterých budou poslány naše mobilní laboratoře. Je až neuvěřitelné, s jakým zájmem o naši mobilní laboratoř CZU mobiLAB jsme se zde setkali,“ komentuje Dr. Černý a dodává:

„Všechny přístroje používané v laboratoři CZU mobiLAB byly v minulosti vyzkoušeny námi nebo výrobci a jsou schopné pracovat i v těch nejnáročnějších terénních podmínkách.“.

Školení navštívil i český velvyslanec v hlavním městě Lusace Radek Rubeš, který ocenil přínos projektů pro Zambii. „CZU mobiLAB přispěl k posílení testovací kapacity v zambijském zdravotnictví.

Tento projekt ve spolupráci ČZU s ADRA, ČRA a MZV ČR je v této zemi potřebný o to více, že na všech jednáních s Ministerstvem zdravotnictví Zambie slýchám opakovaně stesky nad nedostatečnou kapacitou testování.

Skutečnost, že je laboratoř mobilní, ještě více zvyšuje její atraktivitu pro Zambii, neboť drtivá většina obyvatel žije na venkově, mnohdy na velice odlehlých místech, ze kterých se do zdravotnického zařízení prakticky nelze dostat.

Přidanou hodnotou mobilní laboratoře je i skutečnost, že může v Zambii sloužit i po odeznění pandemie covidu-19, neboť testovací schopnosti laboratoře jsou výrazně širší,“ uzavírá český velvyslanec v Zambii Radek Rubeš.

V současnosti se připravuje několik dalších typů řešení CZU mobiLAB na míru dle potřeb různých zemí, organizací i firem (zároveň vzniká spin-off firma, která umožní vyšší objem dodávek mobilních laboratoří ke koncovému uživateli.

Související články
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…. Schopnost radovat se či mít z […]
Medicína 3.12.2024
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjistit, jak přesně tato látka negativně ovlivňuje lidské plíce na molekulární úrovni. Na následky kouření elektronických cigaret zemřely jen ve Spojených státech amerických desítky lidí, […]
Medicína 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz