Domů     Medicína
Vědci z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze pomáhají v Zambii nejen proti covidu-19
Jan Zelenka 3.8.2021

Tým vědců z ČZU v Praze se vrátil z expedice do Zambie, kam transportoval tři nejmenší laboratoře světa CZU mobiLAB určené k detekci koronaviru a dalších patogenů, jejichž koncept představil již loni na podzim.

Unikátní laboratoře umožní posilování odolnosti místních komunit žijících v odlehlých částech Zambie a zároveň prevenci koronaviru. Projekt probíhá ve spolupráci s neziskovou organizací ADRA v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

„Jedinečnost laboratoří spočívá v jejich skladnosti, lehkosti a jednoduchosti na sestavení. Veškeré vybavení lze přepravit v off-road automobilu a zkompletovat během jedné hodiny,“ vysvětluje vedoucí projektu Dr. Hynek Roubík Fakulty tropického zemědělství.

V rámci projektu došlo nejen k předání laboratoří CZU mobiLAB. Tým vědců vyslaných do Zambie pod vedením virologa Dr. Jiřího Černého zároveň poskytl plné zaškolení zdravotníkům z nemocnic Mtendere Mission Hospital, Lusaka Adventist Clinic a Yuka Mission Hospital a Ministerstva zdravotnictví Zambie a představil laboratoř i její ukázkové sestavení.

Následně tým demonstroval praktickou ukázku diagnostického procesu: od odebrání vzorků, izolaci RNA/DNA a PCR až po finální vizualizaci a vyhodnocení výsledků.

„Vyškolili jsme 15 laboratorních pracovníků ze tří různých skupin, do kterých budou poslány naše mobilní laboratoře. Je až neuvěřitelné, s jakým zájmem o naši mobilní laboratoř CZU mobiLAB jsme se zde setkali,“ komentuje Dr. Černý a dodává:

„Všechny přístroje používané v laboratoři CZU mobiLAB byly v minulosti vyzkoušeny námi nebo výrobci a jsou schopné pracovat i v těch nejnáročnějších terénních podmínkách.“.

Školení navštívil i český velvyslanec v hlavním městě Lusace Radek Rubeš, který ocenil přínos projektů pro Zambii. „CZU mobiLAB přispěl k posílení testovací kapacity v zambijském zdravotnictví.

Tento projekt ve spolupráci ČZU s ADRA, ČRA a MZV ČR je v této zemi potřebný o to více, že na všech jednáních s Ministerstvem zdravotnictví Zambie slýchám opakovaně stesky nad nedostatečnou kapacitou testování.

Skutečnost, že je laboratoř mobilní, ještě více zvyšuje její atraktivitu pro Zambii, neboť drtivá většina obyvatel žije na venkově, mnohdy na velice odlehlých místech, ze kterých se do zdravotnického zařízení prakticky nelze dostat.

Přidanou hodnotou mobilní laboratoře je i skutečnost, že může v Zambii sloužit i po odeznění pandemie covidu-19, neboť testovací schopnosti laboratoře jsou výrazně širší,“ uzavírá český velvyslanec v Zambii Radek Rubeš.

V současnosti se připravuje několik dalších typů řešení CZU mobiLAB na míru dle potřeb různých zemí, organizací i firem (zároveň vzniká spin-off firma, která umožní vyšší objem dodávek mobilních laboratoří ke koncovému uživateli.

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz