Domů     Příroda
Silně ohroženým rybákům se na pokusných ostrovech na Lipně zalíbilo
Pavel Polcar 16.7.2021
Zdroj: Tisková zpráva

Sedm hnízd a čtrnáct malých ptáčat rybáka obecného napočítali jihočeští vědci v pátek 2. července při kontrole experimentálních plovoucích ostrovů na lipenské přehradě.

Tento silně ohrožený a zákonem chráněný druh ptáka zahnízdil na pokusných ostrovech v zátoce Hadí luka poprvé vloni a místo si oblíbil. Letos se počet hnízd oproti loňsku zdvojnásobil. Lokalita je unikátní tím, že se jedná o nejvýše doložené hnízdění rybáků v České republice.

Rybák obecný je tažný rybožravý pták, příbuzný racka. Ke svému hnízdění si vybírá malé holé ostrovy v rybnících či vodních nádržích nebo štěrkové nánosy v korytech větších řek. Takovéto biotopy z české přírody ale postupně vymizely, a tak v České republice každoročně hnízdí už jen několik set párů.

V roce 2020 několik rybáků zahnízdilo na experimentálních plovoucích ostrovech Biologického centra AV ČR na Lipně.

V zátoce Hadí luka máme celkem šest ostrovů a na čtyřech z nich je teď sedm hnízd s mláďaty. Když jsme loni viděli, že se rybákům ostrovy líbí, jeden ostrov jsme pro ně speciálně upravili podle návrhu ornitologů.

Vytvořili jsme vyvýšený schod, protože rybáci jsou rádi trochu výš nad hladinou,“ říká Milan Muška z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR, který plovoucí ostrovy pravidelně monitoruje.

Při páteční kontrole ostrovů nechyběli ornitologové, kteří zkontrolovali hnízda a okroužkovali ptáčata. „Napočítali jsme celkem 14 mláďat, deset z nich jsme okroužkovali, u třech to nebylo možné a jedno se právě klubalo z vajíčka,“ řekl ornitolog z Jihočeské univerzity Jan Riegert.

Jak dále uvedl, lokalita na Lipně je unikátní v tom, že je položena ve vysoké nadmořské výšce 725 metrů nad mořem. Aktuálně se tak jedná o nejvýše doložené hnízdění rybáků v České republice a vše nasvědčuje tomu, že se může jednat o základ budoucí fungující hnízdní kolonie.

Dalším unikátem lipenských rybáků je to, že zahnízdili na umělých stanovištích vytvořených člověkem. V jižních Čechách hnízdí několik kolonií rybáka obecného, největší z nich je na rybníce Dehtář.

Plovoucí ostrovy instalovali českobudějovičtí vědci z Biologického centra AV ČR na lipenské přehradě poprvé na jaře v roce 2017. Ostrovy nadnáší duté plastové trubky a tvoří je kovová síť, na níž je upevněná kokosová rohož, částečně osázená rostlinami.

Cílem experimentálních ostrovů je zvyšovat biologickou rozmanitost a snižovat živinovou zátěž v nádrži. Kvůli kolísání hladiny totiž břehy lipenské nádrže tvoří zejména písečné pláže nebo suťové pole a téměř zde chybí příbřežní oblasti porostlé vodními rostlinami.

Plovoucí ostrovy tak uměle nahrazují tato přirozená stanoviště a poskytují útočiště nejrůznějším druhům ryb, bezobratlých živočichů, ptáků i rostlin.

Související články
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzách. Také mohou nastat situace, kdy jsou podrážděné, a to pak samice střílejí mušlemi po jiných chobotnicích, častěji však po samcích. V mnoha ohledech jsou nám, lidem, velmi podobné, a […]
Už v 70. letech 20. století se většina vědců shodla na tom, že Tyrannosaurus rex byl pravděpodobně stejně chytrý jako moderní plazi. V loňském roce však přišla brazilská neurovědkyně Suzana Herculano-Houzelová s tvrzením, že dinosauři byli chytří spíše jako moderní opice. Kde je pravda? Ke studiu mozku dávno vyhynulých zvířat, jako jsou dinosauři, používají vědci […]
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento […]
Změna klimatu dle expertů povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů, které však na nové „obyvatele“ nejsou připravené. Podle nejnovější studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí postupně přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy. V odborné práci, která byla publikována v žurnálu Lancet Planetary Health, vědci modelovali geografické rozšíření 209 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz