Domů     Historie
Od bederní roušky ke slipům. Jaká je historie pánského spodního prádla?

komerční sdělení

Zatímco dnešní muži si při nákupu spodního prádla mohou vybírat z mnoha střihů, materiálů i značkových kousků, jejich předkové často na výběr neměli. Prádlo z vybraných materiálů bylo výsadou aristokratů, a tak příslušníci nižších vrstev museli často improvizovat. Pojďte se s námi podívat, co pánové v historii ukrývali pod šaty.

Bederní rouška jako spodní i svrchní oděv

Prvním předchůdcem spodního prádla, jak ho známe dnes, byla pravděpodobně bederní rouška, kterou nosili naši pravěcí a starověcí předchůdci. První bederní roušky byly tvořené různými přírodními materiály a⁠ jejich úkolem bylo chránit intimní partie před mechanickým poškozením nebo chladem.

V teplejších klimatických podmínkách pak roušky fungovaly zároveň jako svrchní a jediný pánský oděv.

Bederní roušku mohl tvořit také pruh textilního materiálu nebo kůže, který se protáhl mezi nohama a následně zavázal kolem pasu. Další možností byl trojúhelník látky překrývající genitálie se šňůrkami na zavázání.

A jiné kultury zase dávaly přednost roušce, která se střihově podobala sukni s opaskem pro upevnění v pase. S tímto střihem se ostatně u některých kmenů můžete setkat dodnes.

Od bruchů k pánům v punčochách

Muži v raném středověku pod šaty nosili bruchy (z německého výrazu brouchen) –⁠ volné spodky v délce po kolena, do poloviny lýtek nebo až ke kotníkům. Konce nohavic se zavazovaly k nohám, aby prádlo lépe sedělo.

V závislosti na finanční situaci majitele mohly být bruchy z hrubšího nebo jemnějšího plátna, lnu, vlněné příze, nebo dokonce z hedvábí.

V době vrcholného středověku přišly do módy zdobené a často různobarevné úzké nohavice a punčochy, které odhalovaly linii nohou. Proto se se pánské spodní prádlo muselo výrazně zkrátit, aby nekazilo estetický dojem.

Nohavice, které uprostřed nebyly spojené, doplňovaly kabátce v prodloužené délce, která se postupem času zkracovala přibližně na úroveň kyčlí.

Pro prádlo do obchodu S vynálezem spřádacího stroje v poslední třetině 18. století začala růst obliba bavlněné příze, která byla dostupnější pro širší vrstvy obyvatel. V 19. století si lidé díky rozmachu průmyslové výroby mohli spodní prádlo, které se do té doby šilo podomácku nebo na míru u krejčího, konečně pořídit v obchodě.

V Americe se v této době těšily velké oblibě „union suits“, propínací overaly, které oblékali nejen muži, ale také ženy a děti.

Pánské spodní prádlo v podobě kraťasů, jak ho známe dnes, zpopularizovali vojáci v 1. světové válce. Ti pod uniformami nosili krátké kalhoty se všitým poklopcem, jejichž šíře se na bocích regulovala pomocí šňůrek.

Předchůdci dnešních trenek byly pro muže pohodlné a praktické, a tak se staly jednou z inspirací pro moderní pánské spodní prádlo.

Pánské prádlo, jak ho známe dnes

V poválečných 20. letech se prioritou výrobců spodního prádla stalo především pohodlí. A stále modernější textilní materiály tomuto trendu nahrávaly. Roku 1935 tak byly v Chicagu představeny první pánské slipy s „cudným“ vysokým střihem a překrývajícím se funkčním poklopcem ve tvaru písmene Y. I když v prvních letech neměly pružný pas, staly se rychle hitem.

Dnešní doba už slipům příliš nepřeje a pánové nejraději nosí boxerky, které jsou podobně přiléhavé, ale namísto vykrojeného střihu mají krátké nohavičky. Oblíbené ale zůstávají i volnější trenýrky. V pánských šatnících ovšem najdete i tanga nebo jockstrapy – slipy, jejichž zadní část tvoří pouze dva řemínky.

Ty jsou oblíbené především u sportovců, protože i při pohybu dovolují pokožce dýchat. Inu, proti gustu… Jedno je ale jisté, ať už patříte mezi trenkaře, nebo slipaře, velký výběr kvalitního a značkového spodního prádla pro muže najdete v českém e-shopu Astratex.cz.

Související články
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku Vodní stavby či dceřiné společnosti Subterra vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz