Mluvilo se o tom roky, ale teprve teď Zoo Praha vypustila čtyři klisny koně Převalského na Dívčí hrady na Praze 5. K dispozici mají téměř 20 hektarů pastvin.
„Smyslem projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří budou spásat travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila původní společenstva rostlin a živočichů,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.
Výstavba 20hektarové ohrady vyšla na 6 milionů korun. Zázemí, přístupové cesty a návštěvnické vyhlídky pak stály přes deset milionů.
Všechny čtyři klisny pracovníci zoo přesunuli z chovné stanice v Dolním Dobřejově, nicméně rodokmenem jde o mezinárodní „stádo“ kvůli budoucí reprodukci a co největší genetické pestrosti.
Lana se narodila v srpnu 2016 v německé Kölner Zoo a do Dolního Dobřejova přišla před třemi lety. Khamiina je čtyřletá klisna z Tierparku Berlin. Gruhne pochází z belgické Reserve d’Animaux Sauvage, kde se narodila v červenci 2017. Jediná Xicara se narodila přímo v trojském areálu pražské zoo – v červenci roku 2018.
Časem by k nim měl přibýt hřebec.
Kůň Převalského je poslední druh divokého koně vůbec. Světu je znám od roku 1881. Na přelomu 60. a 70. let 20. století byl však ve volné přírodě vyhuben. Přežil jen v péči zoologických zahrad.
Mimořádnou zásluhu na přežití těchto koní má Zoo Praha, která od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu a která se stala jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti.
Letos uplyne deset let od prvního transportu do západního Mongolska. Během devíti dosavadních návratů divokých koní bylo do své domoviny přepraveno celkem 34 koní Převalského, z nichž někteří mají ve volné přírodě dokonce již vnoučata.