Domů     Medicína
Dostupné PCR testování se samoodběrem ze slin
Pavel Polcar 4.4.2021
Foto: Belova59 / pixabay

Pro firmy aktuálně platí povinnost testování zaměstnanců na infekci virem SARS-CoV-2. Česká laboratoř CorLab vyvinula vlastní sadu pro komfortní a hygienický odběr vzorku slin bez nutnosti odborné asistence.

Jednotlivé komponenty jsou opatřeny identifikačními kódy s přímou vazbou do informačního systému. CorLab tak poskytuje firmám komplex služeb včetně PCR testů zaměřený na potřeby řízení covidového rizika.

Zaměstnavatelé, kteří chtějí nejen splnit povinnost testování, ale chtějí skutečně minimalizovat rizika spojená s šířením infekce, musí pravidelně a efektivně testovat a zavést související opatření do firemní praxe.

Jen tak lze ochránit zdraví zaměstnanců a firmu před finančními ztrátami a jinými negativními dopady.

Na trhu jsou nyní dostupné dva typy testů – antigenní a PCR. Antigenní testování je levnější, jednodušší a poskytne výsledky za 15 minut. Antigenní testy jsou ale mnohem méně citlivé než PCR testy a odhalí proto infekční osobu pozdě, kdy už ohrožuje své okolí.

Negativní výsledek antigenního testu má také mnohem kratší dobu platnosti, den po negativním výsledku už může být člověk infekční. S antigenně-pozitivní osobou by tak do karantény měly jít i osoby, s nimiž přišla do styku, a to i kdyby měly negativní antigenní testy.

Antigenní testy jsou proto vhodné pouze jako bariérové opatření na vstupu, kdy je potřeba znát okamžitý výsledek bez dlouhodobé platnosti. Například pro testování bezprostředně před návštěvou nebo jako doplňkové řešení.

PCR testy jsou mnohem citlivější a detekují přítomnost viru již v minimálním množství. Jsou ale dražší, vyžadují laboratorní zpracování a poskytují výsledky v řádu hodin. Při správně nastaveném testování pomocí PCR metody dojde k odhalení infikované osoby několik dní před tím, než bude infekční pro své okolí.

Navíc při vhodném provedení PCR testy umožňují stanovit množství viru a při opakovaném odběru tak určit trend vývoje infekce.

Testy od CorLab jsou založeny na samoodběrech ze slin, na spolehlivé a citlivé PCR metodě se stanovením množství viru a na vysoké míře robotizace a využití IT. CorLab pomáhá s vhodným nastavením vnitřních pravidel a logistikou.

Provozuje vlastní laboratoř, pro kterou vyvinul robotické prvky umožňující rychlé navyšování kapacity a standardizaci kvality. V každém kroku zpracování je zajištěna přímá online vazba na informační systém. Výsledky jsou firmě předány v den odběru včetně konzultací k interpretaci.

Laboratoř CorLab využívá vlastní informační systém, který kromě zobrazení laboratorních výsledků podporuje i plánování testů, objednávky odběrových sad, evidenci vydaných odběrových sad, evidenci vzorků a poskytuje reporty prokazující splnění zákonných povinností firem. Systém přitom respektuje požadavky GDPR a pro CorLab jsou proto testy anonymní.

Firmám poskytuje CorLab také konzultace k řízení rizika v případě šíření infekce mezi zaměstnanci. Zaměstnavatelé tak mají možnost nastavit pravidla řízení rizika na základě odborných doporučení vycházejících z podmínek v jejich firmě.

Odbornou úroveň CorLabu garantuje RNDr. Karel Drbal, Ph.D., imunolog a vysokoškolský pedagog působící na Přírodovědecké fakultě UK. „V CorLabu jsem našel partnery pro zpřístupnění výsledků akademického výzkumu širší veřejnosti.

Když jsme začínali, byly testy ze slin nedostupné a ani pro ně nebyly vytvořeny prakticky využitelné podmínky. Ve výzkumu byly přitom testy ze slin zcela běžně používané jako plnohodnotná alternativa testům z nosohltanu.

S CorLabem jsme ve velmi krátké době dokázali mé výzkumné zkušenosti přenést do použitelné praxe,“ říká RNDr. Karel Drbal, PhD.

Související články
Medicína Zajímavosti 20.12.2024
Vědkyním z University of Pensylvannia a University of California v Santa Barbaře se podařilo zachytit takříkajíc v přímém přenosu změny na mozku, ke kterým dochází v těhotenství. Scany mozku totiž bezprecedentně pořizovaly i v průběhu těhotenství, a zdá se, že jsou tyto změny trvalé. Je tak trochu paradoxem, že ačkoliv se některé z nejdramatičtějších hormonálních […]
Medicína 19.12.2024
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem. Je to ale mnohem víc. Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství. Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich […]
Medicína Zajímavosti 18.12.2024
Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět. Chronický chrapot, který přetrvává déle než několik týdnů, totiž může být varovným signálem těla, že se děje něco […]
Medicína Zajímavosti 18.12.2024
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vyrábí léky? Práce vždy začíná v laboratoři, kde se zkoumá daná choroba a co na ni platí. K tomu ale vědecké týmy potřebují stále přírodu a její houby, rostliny či některé živočichy.   Aby vyrobili vhodný lék, dá se použít chemický, ale také biologický proces. Člověk je až […]
Tým profesora Jana Havlíčka z katedry zoologie bude v rámci nového mezinárodního projektu zkoumat význam čichu novorozenců pro úspěšný začátek a udržení kojení. Úspěšné kojení je zásadní pro přežití, růst a zdraví dítěte. Světová zdravotnická organizace udává, že přibližně polovina matek na celém světě má potíže se zahájením kojení. Proto je po dobu prvních šesti […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz