Domů     Medicína
Dostupné PCR testování se samoodběrem ze slin
Pavel Polcar 4.4.2021
Foto: Belova59 / pixabay

Pro firmy aktuálně platí povinnost testování zaměstnanců na infekci virem SARS-CoV-2. Česká laboratoř CorLab vyvinula vlastní sadu pro komfortní a hygienický odběr vzorku slin bez nutnosti odborné asistence.

Jednotlivé komponenty jsou opatřeny identifikačními kódy s přímou vazbou do informačního systému. CorLab tak poskytuje firmám komplex služeb včetně PCR testů zaměřený na potřeby řízení covidového rizika.

Zaměstnavatelé, kteří chtějí nejen splnit povinnost testování, ale chtějí skutečně minimalizovat rizika spojená s šířením infekce, musí pravidelně a efektivně testovat a zavést související opatření do firemní praxe.

Jen tak lze ochránit zdraví zaměstnanců a firmu před finančními ztrátami a jinými negativními dopady.

Na trhu jsou nyní dostupné dva typy testů – antigenní a PCR. Antigenní testování je levnější, jednodušší a poskytne výsledky za 15 minut. Antigenní testy jsou ale mnohem méně citlivé než PCR testy a odhalí proto infekční osobu pozdě, kdy už ohrožuje své okolí.

Negativní výsledek antigenního testu má také mnohem kratší dobu platnosti, den po negativním výsledku už může být člověk infekční. S antigenně-pozitivní osobou by tak do karantény měly jít i osoby, s nimiž přišla do styku, a to i kdyby měly negativní antigenní testy.

Antigenní testy jsou proto vhodné pouze jako bariérové opatření na vstupu, kdy je potřeba znát okamžitý výsledek bez dlouhodobé platnosti. Například pro testování bezprostředně před návštěvou nebo jako doplňkové řešení.

PCR testy jsou mnohem citlivější a detekují přítomnost viru již v minimálním množství. Jsou ale dražší, vyžadují laboratorní zpracování a poskytují výsledky v řádu hodin. Při správně nastaveném testování pomocí PCR metody dojde k odhalení infikované osoby několik dní před tím, než bude infekční pro své okolí.

Navíc při vhodném provedení PCR testy umožňují stanovit množství viru a při opakovaném odběru tak určit trend vývoje infekce.

Testy od CorLab jsou založeny na samoodběrech ze slin, na spolehlivé a citlivé PCR metodě se stanovením množství viru a na vysoké míře robotizace a využití IT. CorLab pomáhá s vhodným nastavením vnitřních pravidel a logistikou.

Provozuje vlastní laboratoř, pro kterou vyvinul robotické prvky umožňující rychlé navyšování kapacity a standardizaci kvality. V každém kroku zpracování je zajištěna přímá online vazba na informační systém. Výsledky jsou firmě předány v den odběru včetně konzultací k interpretaci.

Laboratoř CorLab využívá vlastní informační systém, který kromě zobrazení laboratorních výsledků podporuje i plánování testů, objednávky odběrových sad, evidenci vydaných odběrových sad, evidenci vzorků a poskytuje reporty prokazující splnění zákonných povinností firem. Systém přitom respektuje požadavky GDPR a pro CorLab jsou proto testy anonymní.

Firmám poskytuje CorLab také konzultace k řízení rizika v případě šíření infekce mezi zaměstnanci. Zaměstnavatelé tak mají možnost nastavit pravidla řízení rizika na základě odborných doporučení vycházejících z podmínek v jejich firmě.

Odbornou úroveň CorLabu garantuje RNDr. Karel Drbal, Ph.D., imunolog a vysokoškolský pedagog působící na Přírodovědecké fakultě UK. „V CorLabu jsem našel partnery pro zpřístupnění výsledků akademického výzkumu širší veřejnosti.

Když jsme začínali, byly testy ze slin nedostupné a ani pro ně nebyly vytvořeny prakticky využitelné podmínky. Ve výzkumu byly přitom testy ze slin zcela běžně používané jako plnohodnotná alternativa testům z nosohltanu.

S CorLabem jsme ve velmi krátké době dokázali mé výzkumné zkušenosti přenést do použitelné praxe,“ říká RNDr. Karel Drbal, PhD.

Související články
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz