V čínském Pekingu se 15. března odehrála nejhorší písečná bouře za posledních deset let. Žlutý písek a prach v kombinaci se špatnou kvalitou ovzduší vytvořily toxický opar, jenž zahalil město do oranžové mlhy.
Písečná bouře zasáhla čínské hlavní město poté, co silná vichřice přivála písek z pouště Gobi. „Je to nejintenzivnější písečná bouře v naší zemi za posledních deset let, která navíc pokryje nejširší oblast,“ uvedl čínský národní meteorologický úřad.
Množství velmi jemných částic PM2,5, které se dostanou až do plic, stouplo na 732 miligramů na metr krychlový. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom jako doporučenou hodnotu uvádí pouhých 25 miligramů.
Vyšší je i hodnota částic označovaných jako PM10, které stojí za dýchacími obtížemi. Ta je až 180krát vyšší než bezpečný standard. Index kvality ovzduší (AQI) dosáhl „nebezpečných“ 999.
Písečné bouře jsou v březnu a v dubnu v Pekingu poměrně časté, a to kvůli blízkosti rozlehlé poušti Gobi, jež se rozkládá přes sever země a Mongolsko. Svůj podíl na tom má i odlesňování a eroze napříč severní Čínou.
Čínská vláda utratila miliardy dolarů na projekty, které mají zastavit rozšiřování pouští, mimo jiné vysazováním stromů či ochranou zbývajícího rostlinstva na okraji pouštních oblastí.
Peking a další čínská města čelí děsivé úrovni znečištění ovzduší kvůli své závislosti na uhlí, rostoucí populaci a zvýšené automobilové dopravě. Znečištění ovzduší je již zdraví škodlivé, ale v kombinaci s písečnými bouřkami se může stát ještě vážnějším problémem.