Sonda Amal (Naděje), kterou vloni do kosmu vypustily Spojené arabské emiráty, byla po sedmiměsíční cestě úspěšně navedena na oběžnou dráhu kolem Marsu. SAE se tak staly pátou zemí, které se podobný kousek podařil..
U Marsu je nyní velmi rušno. Už zítra, 10. února, se na marsovskou orbitu pokusí dostat čínská družice Tchien-wen s roverem na palubě. O osm dní později čeká kontakt s rudou planetou i americký aparát Perservance, který by posléze měl také přistát na povrchu.
Prolog k rušnému marsovskému týdnu obstarala arabská sonda Amal, která na oběžné dráze zaparkovala dnes.
Družice by na orbitě rudé planety mimo jiné připomíná padesáté výročí vzniku SAE. Pro Emiráty je družice především prestižní záležitostí, avšak profitovat z ní bude i vědecká obec. Úkolem sondy Amal bude z oběžné dráhy zkoumat atmosféru Marsu a monitorovat klimatické změny.
Mise má poprvé v dějinách zachytit atmosféru v různých obdobích marťanského roku (solu), který na trvá skoro 687 pozemských dnů.
Není bez zajímavosti, že jednou ze zásadních postav, které se podílely nejen na misi a vůbec na celém vesmírném programu Emirátů, je žena. Třiatřicetiletá vědkyně Sarah Al Amiri je šéfkou kosmické agentury SAE od roku 2017. Ostatně, navzdory zažitým představám o arabském světě, ženy se na vědeckém programu mise podílejí z osmdesáti procent.
Podle Al Amiri je důležitý přesah mise i do jiných oblastí: „Název Naděje jsme vybrali proto, že přispívá ke globálnímu porozumění ve světě. Jdeme nad rámec turbulencí, které zmítají naším regionem a snažíme se pozitivně přispět ke všeobecnému vědění.“.