Domů     Zajímavosti
Novinka v prevenci rakoviny děložního čípku zvýší šanci na odhalení rizika

komerční sdělení

Metoda HPV testování je od začátku roku součástí screeningového schématu v rámci prevence proti rakovině děložního čípku. Ženy ho nyní podstupují v 35. a následně v 45. roce svého života s tím, že test dokáže detekovat nebezpečí maligního onemocnění roky předtím, než se rozvine..

V rámci své činnosti v Komisi pro screening karcinomu děložního hrdla se o rozšíření preventivního programu významným způsobem zasadila i lékařka Markéta Trnková. „Na základě doporučení WHO jsme připravili zlepšení screeningového schématu o HPV testaci jako o velmi citlivý test, který vhodně doplňuje konvenční screeningovou cytologii.

Dosud byl využíván jako triage – to znamená, že u žen s mírně abnormálním nálezem přispěl k odhalení rizikovější skupiny, s větší pravděpodobností vzniku závažnějších změn na děložním čípku. Dále byl test indikován gynekologem půl roku po ošetření přednádorových změn konizací jako průkaz vyléčení,“ vysvětluje ředitelka laboratoří pro oblast patologie společnosti AeskuLab.

HPV test prokazuje přítomnost infekce virem – lidským papilomavirem, který je v téměř všech případech příčinou vzniku nádorových změn na děložním čípku. A nejen tam, způsobuje i zhoubné nádory v oblasti hlavy a krku, zejména hrtanu.

V mladém dospělém věku je infekce velmi častá, díky imunitnímu systému je však většinou vyhojena. Přetrvávající infekce skupinou těchto virů, které se označují jako high risk (vysoce rizikové), je právě příčinou vzniku dysplázie v dlaždicovém epitelu, který pokrývá zevní část děložního čípku a je nejčastějším místem vzniku rakoviny.

„Vložení testu, jenž prokazuje přítomnost HPV u žen, které mají negativní cytologii, pomůže odhalit právě ty, u nichž je riziko vzniku přednádorových a nádorových změn největší. Obě metody – cytologické vyšetření stěru děložního čípku a HPV test – se velmi vhodně doplňují, co se týká citlivosti a specificity.

Nové screeningové schéma slibuje odhalit i případy, které by pravděpodobně unikly běžnému vyšetření. Kolik jich přesně bude a jaký tedy bude přínos, to budeme vidět s odstupem několika let. Každý zachráněný život však za to stojí,“ dodává Markéta Trnková z laboratoří AeskuLab.

Rakovina děložního čípku je po nádorech prsu druhým nejčastějším typem rakoviny u žen. Každý rok v České republice onemocní přibližně 800 žen, tři sta v důsledku tohoto onemocnění zemře.

Související články
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz