Domů     Zajímavosti
Novinka v prevenci rakoviny děložního čípku zvýší šanci na odhalení rizika

komerční sdělení

Metoda HPV testování je od začátku roku součástí screeningového schématu v rámci prevence proti rakovině děložního čípku. Ženy ho nyní podstupují v 35. a následně v 45. roce svého života s tím, že test dokáže detekovat nebezpečí maligního onemocnění roky předtím, než se rozvine..

V rámci své činnosti v Komisi pro screening karcinomu děložního hrdla se o rozšíření preventivního programu významným způsobem zasadila i lékařka Markéta Trnková. „Na základě doporučení WHO jsme připravili zlepšení screeningového schématu o HPV testaci jako o velmi citlivý test, který vhodně doplňuje konvenční screeningovou cytologii.

Dosud byl využíván jako triage – to znamená, že u žen s mírně abnormálním nálezem přispěl k odhalení rizikovější skupiny, s větší pravděpodobností vzniku závažnějších změn na děložním čípku. Dále byl test indikován gynekologem půl roku po ošetření přednádorových změn konizací jako průkaz vyléčení,“ vysvětluje ředitelka laboratoří pro oblast patologie společnosti AeskuLab.

HPV test prokazuje přítomnost infekce virem – lidským papilomavirem, který je v téměř všech případech příčinou vzniku nádorových změn na děložním čípku. A nejen tam, způsobuje i zhoubné nádory v oblasti hlavy a krku, zejména hrtanu.

V mladém dospělém věku je infekce velmi častá, díky imunitnímu systému je však většinou vyhojena. Přetrvávající infekce skupinou těchto virů, které se označují jako high risk (vysoce rizikové), je právě příčinou vzniku dysplázie v dlaždicovém epitelu, který pokrývá zevní část děložního čípku a je nejčastějším místem vzniku rakoviny.

„Vložení testu, jenž prokazuje přítomnost HPV u žen, které mají negativní cytologii, pomůže odhalit právě ty, u nichž je riziko vzniku přednádorových a nádorových změn největší. Obě metody – cytologické vyšetření stěru děložního čípku a HPV test – se velmi vhodně doplňují, co se týká citlivosti a specificity.

Nové screeningové schéma slibuje odhalit i případy, které by pravděpodobně unikly běžnému vyšetření. Kolik jich přesně bude a jaký tedy bude přínos, to budeme vidět s odstupem několika let. Každý zachráněný život však za to stojí,“ dodává Markéta Trnková z laboratoří AeskuLab.

Rakovina děložního čípku je po nádorech prsu druhým nejčastějším typem rakoviny u žen. Každý rok v České republice onemocní přibližně 800 žen, tři sta v důsledku tohoto onemocnění zemře.

reklama
Související články
Máte dobré srdce? Zcela souhlasím. Máte bohatou slovní zásobu? Zcela souhlasím. Porozumíte rychle věcem? Zcela souhlasím. Jste plný nápadů? Tady jen spíše souhlasím. Věřili jste mi to? A pokud ne, myslíte, že jsem lhal vám, nebo obelhával sám sebe? A jak takovou lež odhalit? Jak fungují ony pověstné „lži skóry“? Některé lidské sklony mohou v dotaznících […]
Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit. Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty… […]
Vyplatí se pracovat už na střední škole? Mezi mladými Evropany je to běžná praxe, v Česku rarita. Podle vzdělávací organizace Junior Achievement Czech (JA Czech) je mnohdy přínosnější být aktivní ve studentských programech, účastnit se soutěží nebo se pustit do vlastního projektu. Je k tomu ale potřeba flexibilita, kterou nabízí nová střední škola VICTORIA HIGH […]
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy. Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu […]
V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a studentek z 409 světových univerzit. V oborech, které se vyučují na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz