Domů     Historie
Bílá královna nový napínavý seriál britské provenience
Martin Macourek 3.2.2021

Ve Velké Británii poslední dobou vznikají samé zajímavé seriály, z nichž některé zaujmou nadšence do detektivek, jiné milovníky zvířat a na své si přijdou i zanícení do historie. Ty mohou už brzy zhlédnout dílo s názvem Bílá královna, které je přenese do Anglie v 15. století.

Ačkoliv si toto období mnohdy romantizujeme, vládly mu spíše intriky, zrady a podvody. Hlavními hrdinkami seriálu jsou ženy. Ty nejmocnější z mocných, které se až zoufale snaží získat anglický trůn. Jedná se o Alžbětu Woodwillovou, Markétu Beaufortovou a Annu Nevillovou.

Příběh se odehrává konkrétně v roce 1464 a popisuje situaci v období bratrovražedného boje rodů Yorků a Lancasterů, pro který se vžil název Válka růží. A to kvůli tomu, že oba rody ve svých erbech využívaly právě motiv růže.

Bílá královna je založena na knižní trilogii Philippy Gregory, která se na oblast historického románu specializuje dlouhodobě a je to znát. Poměrně mistrně popisuje detaily konfliktu, i když se přitom zaměřuje také na osudy konkrétních postav.

Válka růží započala kvůli oslabené moci krále, kterým v té době byl chlapec v pubertálním věku. Anglie v té době přišla o většinu svých dosavadních kolonií a samotná země se zmítala v chaosu. Vliv šlechty v té době překonal vliv samotného královského dvora, a tak není divu, že mnozí vycítili příležitost a snažili se získat moc za každou cenu.

Jenže ta cena byla možná až příliš vysoká – znamenala vymření 26 z 64 tehdejších anglických šlechtických rodů.

Jako Bílá královna byla označována Alžběta Woodwillová, žena Eduarda IV. z rodu Yorků. Po Eduardově smrti byl králem na krátký čas korunován jejich společný nejstarší syn, který však byl z trůnu brzy svržen a poté společně se svým mladším bratrem zmizel – pravděpodobně byli oba zavražděni.

Přesto se Alžbětě i nadále dařilo udržovat svůj vliv. Nakonec se jí dokonce podařilo dojednat svatbu své dcery Alžběty s Yorku s pozdějším králem Jindřichem VII., což mělo za následek ukončení Války růží a zároveň vznik zcela nového rodu Tudorovců, kteří Anglii vládli následující více než století.

Mistrná minisérie vznikla v roce 2013 pod taktovkou BBC a byla s rozpočtem 25 milionů liber natáčena převážně na různých lokacích v Belgii. Základem seriálu jsou však nejen zmíněné intriky, ale také popis lásky mezi Alžbětou a Eduardem.

Seriál se zároveň rozhodně nevyhýbá zobrazování sexuálních scén – až natolik, že se jeho tvůrci nakonec rozhodli pro sestříhání dvou verzí.

Na seriál Bílá královna se brzy mohou těšit i čeští diváci, a to na kanále Epic Drama. První díl se na obrazovky dostane 3. února ve 21:00.

Trailer: 

https://youtu.be/DLKfqOgWtwA

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz