Domů     Technika
Základní pomůcka pro elektrotechniky: Jak vybrat vhodný osciloskop?

komerční sdělení

Osciloskopy se používají v elektrotechnice, kde jsou nepostradatelnými pomůckami. K čemu slouží a jak si vybrat ten správný?

Co je osciloskop?

Osciloskop je typem elektronického měřícího přístroje. Tato zařízení jsou vybavena obrazovkou, na které se vykresluje časový průběh měřeného napěťového signálu.

Výběr osciloskopu je především nutné přizpůsobit účelu využití. Zejména je proto nutné si stanovit předpokládaný kmitočtový rozsah. Stejně tak je vhodné si na počátku uvědomit, zda bude přístroj sloužit ke zkoumání analogových signálů nebo i digitálních.

Rozdělení osciloskopů a nejdůležitější vlastnosti

Zařízení je v základu možno rozdělit na analogová a digitální. Analogové osciloskopy se pak dělí na klasické, paměťové a vzorkovací. Výhodou je, že u nich nedochází ke zkreslování signálu A/D převodem. Naměřené hodnoty se však obtížněji zpracovávají, proto se tyto typy osciloskopů objevují již méně často.

Digitální přístroje tvoří samostatnou skupinu. Mohou zastoupit funkci paměťových a vzorkovacích osciloskopů, případně komunikovat s počítačem. Běžně se u zařízení, která využívají PC, také setkáte s označením USB osciloskopy.

Osciloskopy také existují v přenosné variantě. Zde je však nutné si uvědomit, že jejich pořízení je finančně náročnější. Přenosné osciloskopy mohou také vykazovat horší parametry oproti klasickému provedení.

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru osciloskopu je vertikální rozlišení osciloskopu. Dalšími podstatnými vlastnostmi, na které je nutno se zaměřit, jsou i šířka frekvenčního pásma BWD a vzorkovací rychlost.

Další podstatné vlastnosti představují i velikost akviziční paměti a počet kanálů.

Využití osciloskopu

Kvalitní osciloskop s vhodně vybranými parametry může s úspěchem nahradit i multimetr. Efektivně lze díky tomu omezit náklady na vybavení dílny.

Svoje uplatnění najdou tyto přístroje jak v profesionální sféře, například v automobilovém průmyslu při diagnostice poruch elektrických komponent automobilů, případně i v podmínkách dílen amatérských elektroniků.

O společnosti TME

Osciloskopy a další přístroje pro tento segment, jako jsou například již vzpomenuté multimetry, najdete v rozmanité nabídce produktového portfolia značky TME.

Tato polská společnost sídlí ve městě Lodž. Svoje logistické zázemí pak má ve středním Polsku. Skladovací centrum tvoří prostory o celkovém rozsahu 18 800 m. Díky tomuto rozsáhlému prostoru lze denně expedovat až 5 000 objednávek do zemí celého světa.

Dnes tak TME, celým názvem Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o., patří k předním distributorům součástek pro oblast elektrotechniky, elektroniky, dílenského vybavení a průmyslové automatizace.

Jedná se o nadnárodní firmu, která má kromě České republiky své pobočky i v řadě dalších světových zemích, jako je Německo či Itálie.

Související články
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz