Podobně jako v minulých letech byla i letos jako první vyhlášena Nobelova cena za medicínu. Ve Stockholmu cenu udělili výzkumníkům podílejícím se na objevu viru způsobujícího hepatitidu typu C.
Ocenění obdrželi americký lékařský výzkumník, virolog a lékař Harvey James Alter (*1935), britský vědec Michael Houghton (*1950) a americký virolog Charles M. Rice (*1952). Všichni jmenovaní se ve svém životě podíleli na postupném odhalování viru, který má na svědomí hepatitidu C, což je infekční onemocnění postihující především játra.
Pro komisi udělující cenu bylo rozhodující to, že podobné objevy jsou vždy nadmíru složité. Jako první učinil krok k odhalení lékař Alter, který pracoval v krevní bance a vypozoroval, že mnoho pacientů po podání transfúze trpí žloutenkou.
Zjistil, že nemoc nemá na svědomí již známý virus hepatitidy B, ale něco nového. O jaký patogen se jedná, již ale sám nebyl schopen určit.
Zde na scénu vstoupil tým Michaela Houghtona, kterému se podařilo virus úspěšně izolovat. Poté přišel na řadu Charles Rice, který se výzkumu viru věnoval do hloubky, připravil pokus, ve němž v laboratoři vytvořil geneticky specifikované klony viru a prokázal, že ve zvířatech jen a pouze přítomnost viru stačí k rozběhnutí infekce.
Infekce virem hepatitidy C se přenáší krví, pohlavním stykem a z matky na dítě při porodu. V současné době je největší riziko nákazy při nitrožilní aplikaci drog, uvádí na svých stránkách Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).