Domů     Příroda
Nespoutaný Nil spoluvytváří krajinu plnou kontrastů
Martin Macourek 11.9.2020

Nil, bezkonkurenčně nejdelší africká řeka, fascinuje svojí nespoutaností, různorodostí přírodních scenérií a směsicí kultur po celém jeho toku, ale také tím, že se vlastně přesně nedokážeme shodnout na tom, kde se nachází jeho pramen(y).

Jedná se nejen o nejdelší řeku v Africe, ale i o jednu z nejdelších na celém světě. Její povodí pokrývá území od Etiopské vysočiny až po úrodné delty v severním Egyptě. Ovšem záleží na tom, zda jako hlavní zdroj vody v řece budeme vnímat Bílý nebo Modrý Nil.

Řeka každopádně protéká téměř celou severovýchodní Afrikou, která by si život bez ní jistě nedokázala představit. Vždyť jde mimo jiné o primární zdroj vody pro tak obrovské a lidnaté země, jako jsou Egypt a Súdán.

Zatímco pramen Modrého Nilu je určen poměrně přesně – nachází se v jezeře Tana v Etiopii – u Bílého Nilu ani není jasné, zda se počátek toku nachází ve Rwandě nebo v sousedním Burundi. Přestože je Bílý Nil považován za hlavní tok, ten Modrý s sebou na sever přináší více vody a naplavenin.

Obě řeky se Nilem bez dalšího přívlastku stávají těsně na sever od hlavního města Súdánu, Chartúmu.

Bohatá je i historie řeky, jejíž břehy především v dolním toku byly nejvíce osídlenými oblastmi široko daleko už od doby kamenné. Ostatně podmínky v okolní poušti, jež vznikla klimatickou změnou přibližně 3 400 let před Kristem, jsou v kontrastu k deltě Nilu skutečně nepříznivé.

Bohužel v poslední době vzhledem k přelidnění začíná být nepříznivá i ona delta Nilu.

K Nilu neoddělitelně patří typická fauna a flóra. Ze zvířat jmenujme především nedocenitelné vodní buvoly (buvoly domácí) a velbloudy, kteří místním pomáhají už od dob starověkého Egypta v zemědělství a slouží i pro pestrost stravy – obě zvířata jsou totiž chována i na maso, ale také jako zdroj mléka.

A pokud jste někdy oblast hlavně kolem severních partií Nilu navštívili, jistě budete souhlasit, že především velbloudi se tam nacházejí téměř všude.

V zavlažovaném údolí Nilu, jež už při pohledu z vesmíru působí jako zelená jizva vyprahlé Sahary, rostou důležité plodiny jako bavlna, obilniny, cukrová třtina, fazole, olejniny a arašídy. Známým exportním artiklem Egypta jsou také datle, plody datlové palmy, a kromě nich okolo Nilu rostou i ovocné stromy, fíkovníky, karob či akácie.

Jak ovšem bylo řečeno na začátku, Nil není pouze Egypt, ale jde o životadárnou žílu celé severovýchodní části afrického kontinentu. Jeho tajemství pomáhá poodhalit také třídílný rakouský dokumentární seriál Nespoutaný Nil, který mají již brzy šanci vidět i čeští diváci, a to konkrétně na kanálu Viasat Nature vždy v neděli od 13. září ve 14:00..

 Trailer:

https://youtu.be/i7lgE8g0cMs

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz