Domů     Příroda
Jedinečnou divokost Kanady si zamilujete

komerční sdělení

Rozlehlá jezera, hluboké lesy, ohromné pláně, divoké řeky, lední medvědi, grizzly, losi a polární lišky. To všechno je Kanada, ohromná země na severu amerického kontinentu, jejíž přírodu si zamilujete.

A pokud se tam zrovna nemůžete vydat osobně, podívejte se společně s námi na druhou sérii dokumentárního cyklu Divoká Kanada.

Svojí kulturou Kanada v něčem připomíná Spojené státy, ale přitom je v mnohém tak odlišná. Možná by se dala srovnat s Aljaškou, která je nejsevernějším státem USA a lidé zde také žijí v souladu s divočinou, ostřílení větrem a zocelení tvrdou zimou a velmi krátkým létem.

Jinak jde ale v případě Kanady o zemi, která sice není největší na světě, ale může se chlubit tím, že má ze všech zemí naší planety nejdelší pobřeží (které navíc omývají hned tři oceány) a největší vzdálenost vzdušnou čarou mezi severem a jihem. Zároveň je hranice mezi Kanadou a USA nejdelší hranicí mezi dvěma zeměmi.

„Malou Kanadu“ přitom můžeme nalézt i v Evropě – alespoň co se přírody týče, velice podobný charakter má oblast Skandinávie. A když si odmyslíme detaily typu architektury nebo vozového parku, můžeme regiony připodobňované k některým částem Kanady nalézt i v Rusku či dokonce Pobaltí.

Přesto je Kanada v mnohém jedinečná a budete-li mít někdy příležitost se tam podívat, rozhodně si ji nenechte ujít.

My ostatní se alespoň můžeme podívat na čtyřdílnou dokumentární sérii Divoká Kanada, ve které nás štáb zavede na rozlehlé pláně dnešní Kanady, po nichž se v dávné minulosti kromě losů či pižmoňů severních běžně procházeli třeba mamuti, jak ukazují dochované fosilie.

Na své si přijdou milovníci lesů, které u nás bohužel v poslední době mizí geometrickou řadou. Jak je to s kácením lesů v Kanadě, to nevíme, každopádně se tam stále nachází okolo deseti procent globální rozlohy lesů. Ty pak pokrývají téměř 50 % celkové plochy země.

Vzhledem k rozlehlosti Kanady je jasné, že se můžete těšit nikoliv na jednotvárnou krajinu, nýbrž na stovky či tisíce jedinečných scenérií. Některé z nich vyniknou zvlášť v zimě v oblastech za severním polárním kruhem, kde výhledy do krajiny nezřídka doplňuje aurora borealis čili polární záře.

Jižněji na podzim zase můžete obdivovat úchvatné barvy listnatých lesů, ve kterých roste i typický javor, jehož list země přijala i na svou vlajku a z něhož vyrábí i výborný javorový sirup.

Na jedinečnou kanadskou přírodu se můžete podívat i vy, a to v rámci cyklu Divoká Kanada II, který poběží na kanálu Viasat Nature premiérově od neděle 16. srpna ve 14:00.

Trailer:

https://youtu.be/C7y9XlIO8Pc

Související články
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz