Rakovina plic představuje nejčastější typ nádorového onemocnění plic, který se bohužel neblaze proslavil jako schopný zabiják, nemilosrdně stíhající zejména zahálející pacienty. Rozdíl pouhých několika měsíců tak může být rozdílem mezi životem a smrtí.
Stačí pár měsíců navíc a z diagnózy, která mohla znamenat operaci, léčbu a uzdravení se stává verdikt s fatálním koncem. Řeč je o rakovině plic, která v Česku ročně usmrtí asi 5 500 lidí – 85 % z nich jen proto, že se u nich na nemoc přišlo pozdě.
Plíce nebolí a příznaky choroby lze snadno zaměnit za jiné – méně závážné. Ve Světový den rakoviny plic (1. 8.) na to budou upozorňovat čeští plicní lékaři. Snížit hrozivý poměr pacientů, u nichž se bojuje o co nejdelší přežití, je totiž prvním v jejich seznamu úkolů.
K úspěchu vede podle odborníků prevence a včasný záchyt nemoci. A tomu by měl už příští rok významně pomoci pilotní program plošného screeningu u rizikové populace těžkých kuřáků.
„Pilotní program včasného záchytu karcinomu plic se bude týkat odhadem 30 000 vysoce rizikových osob, mezi 55. a 75. rokem, co vykouří alespoň jednu krabičku cigaret denně. Na radiologická pracoviště komplexních onkologických center by je k vyšetření za pomoci nízkodávkovaného CT posílali jak plicní, tak praktičtí lékaři,“ popsala prof.
MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP, která dále dodala, že si odborníci od tohoto kroku slibují zachycení nádorového bujení včas, a to u významné části rizikové populace.