Domů     Historie
Podaří se někdy vysvětlit všechny záhady Egypta?

komerční sdělení

Slovutní egyptologové se už od 19. století intenzivně zabývají záhadami starověkého Egypta a logicky bychom tak mohli říct, že už nám jich moc nezbývá. Jenže opak je pravdou – zkoumáním jsou objevovány stále nová tajemství, která jsme o fascinující době faraonů dosud nerozlouskli.

Jedním z nich je také vykradená hrobka princezny Hatšepsut, objevená teprve nedávno na severu africké země. Historici znají tři ženy jménem Hatšepsut, přičemž není jisté, zda šlo o tu stejnou nebo více různých osob.

Nás každopádně zajímá „králova dcera,“ kterou zmiňují nápisy v donedávna ztracené, téměř čtyři tisíce let staré pyramidě. Ta měla pocházet z doby faraona jménem Ameny Qemau a je tak dost dobře možné, že se jednalo o jeho dceru.

Nejzajímavější ovšem na celé záležitosti je fakt, že vchod pyramidy, kterou archeologové našli až v roce 2017, byl zakrytý desetitunovým balvanem. I přesto se v průběhu tisíců let někomu záhadně podařilo dostat dovnitř a vše, co mělo nějakou cenu, odtud odnést s sebou. Badatelé ovšem postup dávných vykradačů hrobů dodnes nechápou.

Kromě cenností materiálního rázu ovšem z pohřební místnosti zmizela i samotná mumie. Zbylo z ní jen pár obvazů a dále se v hrobce našly nějaké lidské kosti a fragmenty rozbitého sarkofágu. Pryč byly také nádoby s vnitřními orgány princezny.

Oddělování vnitřností do samostatných nádob byl ve starověkém Egyptě běžný postup.

Pyramida pocházející z období 13. dynastie, nacházející se v královské nekropoli Dahshur, asi 30 kilometrů jižně od Káhiry, tak do výzkumu starověkého Egypta vnáší další otazníky. Tým věhlasného egyptologa Marka Lehnera tak má opět co zkoumat.

A sleduje ho přitom televizní štáb, který pořízené záběry využil v dokumentu Ztracená pyramida v Egyptě, jenž premiérově poběží v rámci dokumentárního pásma Záhady Egypta.

Podívat se na něj můžete vždy v pondělí od 13. července ve 22:00 na kanále Viasat History.

Zatím prozradíme jen fakt, že tým archeologů pod Lehnerovým vedením z krádeže podezírá kněží, kteří vedli královský pohřeb. Truchlící rodina nejspíš odešla od otevřeného hrobu a přitom vůbec netušila, že lidé, kterým svěřila přípravu a vedení pohřbu princezny, provedli něco tak hrůzného pravděpodobně jen těsně po uložení nabalzamovaného těla do hrobky.

Následně hrobku zapečetili neproniknutelným žulovým blokem a jejich zločin tak zůstal po následujících přibližně 3 800 let tajemstvím. Až do dnešních dnů.

Trailer: 

https://youtu.be/7ZZHS9qSjSA

Související články
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz