Domů     Historie
Podaří se někdy vysvětlit všechny záhady Egypta?

komerční sdělení

Slovutní egyptologové se už od 19. století intenzivně zabývají záhadami starověkého Egypta a logicky bychom tak mohli říct, že už nám jich moc nezbývá. Jenže opak je pravdou – zkoumáním jsou objevovány stále nová tajemství, která jsme o fascinující době faraonů dosud nerozlouskli.

Jedním z nich je také vykradená hrobka princezny Hatšepsut, objevená teprve nedávno na severu africké země. Historici znají tři ženy jménem Hatšepsut, přičemž není jisté, zda šlo o tu stejnou nebo více různých osob.

Nás každopádně zajímá „králova dcera,“ kterou zmiňují nápisy v donedávna ztracené, téměř čtyři tisíce let staré pyramidě. Ta měla pocházet z doby faraona jménem Ameny Qemau a je tak dost dobře možné, že se jednalo o jeho dceru.

Nejzajímavější ovšem na celé záležitosti je fakt, že vchod pyramidy, kterou archeologové našli až v roce 2017, byl zakrytý desetitunovým balvanem. I přesto se v průběhu tisíců let někomu záhadně podařilo dostat dovnitř a vše, co mělo nějakou cenu, odtud odnést s sebou. Badatelé ovšem postup dávných vykradačů hrobů dodnes nechápou.

Kromě cenností materiálního rázu ovšem z pohřební místnosti zmizela i samotná mumie. Zbylo z ní jen pár obvazů a dále se v hrobce našly nějaké lidské kosti a fragmenty rozbitého sarkofágu. Pryč byly také nádoby s vnitřními orgány princezny.

Oddělování vnitřností do samostatných nádob byl ve starověkém Egyptě běžný postup.

Pyramida pocházející z období 13. dynastie, nacházející se v královské nekropoli Dahshur, asi 30 kilometrů jižně od Káhiry, tak do výzkumu starověkého Egypta vnáší další otazníky. Tým věhlasného egyptologa Marka Lehnera tak má opět co zkoumat.

A sleduje ho přitom televizní štáb, který pořízené záběry využil v dokumentu Ztracená pyramida v Egyptě, jenž premiérově poběží v rámci dokumentárního pásma Záhady Egypta.

Podívat se na něj můžete vždy v pondělí od 13. července ve 22:00 na kanále Viasat History.

Zatím prozradíme jen fakt, že tým archeologů pod Lehnerovým vedením z krádeže podezírá kněží, kteří vedli královský pohřeb. Truchlící rodina nejspíš odešla od otevřeného hrobu a přitom vůbec netušila, že lidé, kterým svěřila přípravu a vedení pohřbu princezny, provedli něco tak hrůzného pravděpodobně jen těsně po uložení nabalzamovaného těla do hrobky.

Následně hrobku zapečetili neproniknutelným žulovým blokem a jejich zločin tak zůstal po následujících přibližně 3 800 let tajemstvím. Až do dnešních dnů.

Trailer: 

https://youtu.be/7ZZHS9qSjSA

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz