Domů     Příroda
Naše planeta nás nepřestává překvapovat
Martin Macourek 2.6.2020

Země je jediná planeta, kterou máme, a na to, kolik nás lidí v dnešní době je, o ní máme stále jen povšechné a povrchní informace. Tahle záhadná planeta nás zkrátka stále nepřestala a nejspíš ani nikdy nepřestane překvapovat.

Toho si všimli i autoři dokumentárního seriálu s prostým a všeříkajícím názvem Záhadná planeta, kteří s kamerou navštívili více či méně známá místa celého světa, aby divákům přiblížili různá překvapení přírody, která nás dnes a denně udivují.

Pětidílný seriál vznikl v netradiční japonsko-novozélandské koprodukci a začíná tak na půli cesty – na ostrovech mezi Austrálií a Asií, kde žije Varan komodský, jediný živoucí drak a zvířecí relikt starých časů.

Ve druhém díle se štáb přesouvá do Karibiku, kde se bez jakéhokoliv člověku známého důvodu odehrává největší setkání Žraloků obrovských na celém světě. Konkrétně v přesně stanovené oblasti kousek od pobřeží mexického Yucatánu.

A vědci si jen lámou hlavy, proč tomu tak je. Přestože se Karibské moře, respektive Mexický záliv, nachází tak blízko pobřeží, stále skrývá mnohá tajemství, která lidem nedají spát. A po zhlédnutí tohoto dílu Záhadné planety nedají spát ani vám.

Přesouváme se do Jižní Ameriky, kde ve třetí epizodě navštívíme poměrně rozsáhlé území od Patagonie na dohled od Antarktidy až po sluncem sežehnuté solné pánve Bolívie. Zatímco první z těchto oblastí vládne Puma, té druhé Plameňák Jamesův.

Dva zdánlivě neporovnatelné světy tisíce kilometrů od sebe tvoří ideální směsici míst, kde se to přírodními záhadami jen hemží.

Ve čtvrté epizodě štáb navštěvuje Afriku, konkrétně její Střechu s velkým S, tedy Etiopskou vysočinu. Zde žije zvláštní druh opic zvaný pavián Dželada, který je jediným přeživším druhem z prastaré skupiny primátů živících se trávou.

Kromě něj v tomto extrémním prostředí přežívá také Vlček etiopský, jenž se v potravním řetězci specializuje na lov a konzumaci hlodavců. Nehostinná Etiopská vysočina je pro většinu z nás velkou neznámou, a tak si tento díl rozhodně nenechte ujít.

A nakonec tu máme třešničku na dortu, les (či spíše prales) s názvem Mata Atlantica [čti mata atlánčika], který se nachází na brazilském pobřeží kousek od Ria de Janeiro a svojí biodiverzitou, tedy druhovou rozmanitostí, může směle konkurovat mnohem větší a známější Amazonii.

Tropická džungle zde přechází v nádherné pláže a je s podivem, že tato oblast je stále tak málo probádaná.

Na japonsko-novozélandský dokumentární seriál Záhadná planeta se můžete podívat na kanále Viasat Nature, a to počínaje 7. červnem každou neděli od 14:00.

www.viasatnature.cz

Trailer:

https://youtu.be/iuUSAxJm1QM

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz