Jsme zase o krok blíže vítězství nad rakovinou? Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně v to doufají. Nedávno totiž dokázali podrobně popsat význam bílkoviny nazývané cyklin-dependentní kináza 11 (CDK11), která hraje důležitou roli v přepisu genetické informace..
Již z dřívějších studií bylo zřejmé, že tyto bílkoviny řídí základní procesy důležité pro růst a dělení buněk, přičemž jsou na nich takřka závislé některé typy rakoviny. Jenže se nevědělo proč – dokud se toho neujal brněnský tým odborníků pod vedením Dalibora Blažka.
CDK11, která je mimochodem typická jen pro vyšší organismy, byla odborníky pečlivě zkoumána po dobu šesti let. Výsledkem bylo odhalení, že bílkovina reguluje přepis takzvaných histonových genů a ty jsou zodpovědné za tvorbu histonů, což jsou bílkoviny obalující DNA a chránící ji před poškozením.
Právě jejich tvorba je zásadní během S-fáze buněčného cyklu, kdy se DNA buňky rozděluje na dvě vlákna, která mohou být následně obalena jen díky početnému zástupu histonů.
Ačkoliv bude bezesporu nezbytné na tuto práci navázat dalšími studiemi, stále platí, že by výsledky vědců z CEITEC mohly mít v brzké budoucnosti význam při vývoji protinádorové léčby, protože nejspíše pomohou najít prostředky, jak oslabit růst škodlivých a rychle se dělících buněk.