Za parfémy lidé utrácejí spoustu peněz. To lemuři, zvláště samci, ušetří. Nový výzkum totiž ukázal, že během námluv ze svých žláz na zápěstí vypouštějí květinovou a ovocnou vůni.
„Pomocí podrobné chemické analýzy jsme identifikovali tři sloučeniny zodpovědné za tuto vůni,“ uvedl spoluautor studie Kazushige Touhara z Tokijské univerzity s tím, že to je poprvé, kdy byly feromonové látky identifikovány u primátů.
Chemikálie detekované ve vylučované tekutině jsou totožné s těmi, které se nacházejí v ovoci, zelenině a květinách, mimo jiné ve hruškách nebo koriandru. Jejich tvorba souvisí se zvýšenou hladinou testosteronu u samců v období páření.
„Tyto feromony jsou znamením lemuří mužnosti, protože čím vyšší je produkce testosteronu, tím více feromonů lemuři šíří kolem sebe,“ podotkl Touhara.
Zatímco řada živočichů, zejména hmyz, ale i třeba myši nebo kozy, feromony při námluvách využívá, u vyšších primátů dosud nebylo nic podobného pozorováno. „Ačkoliv existují nepřímé důkazy, že lidé používají čichové signály při vzájemné komunikaci, neexistuje žádný autentický lidský feromon, který byl chemicky identifikován,“ řekl Touhara.