Odborníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) na základě svého speciálního počítačového modelu dospěli k závěru, že by se nám uspěchané uvolňování preventivních opatření mohlo šeredně vymstít….
Preventivní opatření v jednotlivých zemích byla v programu spojována s počty tamních nakažených koronavirem, načež vědci dospěli k závěru, že státy, které takřka okamžitě přistoupily k těm nejpřísnějším opatřením, dokázaly s virem zabojovat o poznání lépe, než země, které preventivní opatření zaváděly pomaleji.
To samo o sobě příliš nepřekvapí. Výrazně zajímavější je ovšem varování, že příliš brzké uvolnění zavedených opatření může mít katastrofální následky. Ze dne na den může dojít k radikálnímu nárůstu počtu nakažených, nebo dokonce ke vzniku druhé vlny ohnisek, která by celý proces rozjela znovu. Ostatně, situace v Singapuru hovoří za vše…
Ačkoliv jsou dopady na ekonomiku bezesporu kritické, je třeba se zamyslet nad tím, zda by uspěchané uvolnění režimu nebylo pro ekonomiku ve výsledku horší. Experti z MIT jsou tedy přesvědčeni, že by alespoň ta nejzákladnější opatření měla ještě nějaký čas platit.