Domů     Historie
La Garduña – Andaluská mafie, která možná vůbec neexistovala!

komerční sdělení

Středověk je pro nás do značné míry zahalen tajemstvím, ostatně ne nadarmo se tomuto období říká doba temna. A právě až do středověku je možné vystopovat počátky jedné utajené mafiánské organizace, která možná vůbec neexistovala. O to je její příběh tajemnější.

Mafie je obecné označení pro organizovanou skupinu, která operuje často mimo zákon, drží v rukou neoficiální nadvládu nad určitým územím, svoje příznivce odměňuje a zrádce tvrdě trestá. Nejznámější mafií, která skutečně existovala (a dodnes existuje) je mafie sicilská.

S mafií ovšem máme spojeny především romantické představy New Yorku, Chicaga a dalších velkých měst USA 20. a 30. let 20. století a jména jako Al Capone nebo Lucky Luciano.

Trochu stranou stojí organizace s názvem La Garduña, která vznikla v období středověku na území španělské Andalusie. Klasické mafiánské praktiky se v ní mísí se ztělesněním tradičních představ o svobodných zednářích – ostatně o obou těchto organizacích kolují světem konspirační teorie.

První informace o mýtické mafii La Garduña pocházejí z díla Víctora de Fereala s názvem Misterios de la inquisición española y otras sociedades secretas de España (Tajemství španělské inkvizice a dalších tajných společností Španělska) z roku 1850. A právě tam vodítka historiků končí.

Podle zastánců teorie o reálném základu La Garduñy šlo o organizovanou skupinu, která vznikla na základech vězeňského gangu. Měla být založena okolo roku 1417 a údajně měla na starosti „špinavou práci“ nechvalně proslulé inkvizice.

Jiné spekulace hovoří dokonce o tom, že La Garduña vytvořila základy pro nejznámější italské mafie Cosa Nostra, ‘Ndrangheta a Camorra.

Ať už to bylo jak chtělo, vznikl na představách o španělské mafii dramatický seriál Ve spárech Garduñy. Ten vypráví o vlivu organizace především v andaluské Seville po epidemii černé smrti a také v monopolu tohoto města při obchodech s Amerikou.

Na pozadí společenských nepokojů a sociální nespokojenosti obyvatel se odehrávají příběhy jednotlivců, kteří se s La Garduñou buďto snaží bojovat, nebo jsou její součástí. Seriál vznikl v roce 2019 jako druhá řada seriálu Morová rána a dostal podtitul Ve spárech Garduňy. Na šestidílný seriál se nyní mohou nově podívat i čeští diváci.

Svůj pohled na to, do jaké míry je tento seriál postavený na skutečnosti, můžete získat vždy ve čtvrtek od 16. dubna vždy ve 21:45 hodin na kanále Epic Drama. Španělské mysteriózní drama vás jistě vtáhne do děje už svým prvním dílem.

Trailer:

https://youtu.be/kVUAuqg9xU0

Související články
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz