Domů     Historie
Historie osídlení amerického kontinentu je delší, než jsme si mysleli!

komerční sdělení

Když na americkém kontinentu roku 1492 poprvé přistál Kryštof Kolumbus, existovala tam už poměrně rozvinutá civilizace, jejíž historie samozřejmě musela zákonitě směřovat zpět k nějakému bodu nula. A právě o ten se teď znovu zajímají vědci i veřejnost.

Už od 30. let 20. století se experti víceméně shodují na tom, že lovci doby ledové pronikali před zhruba 12 tisíci lety z Asie do Ameriky po souši, jež tehdy oba kontinenty spojovala. Existuje pro to mnoho důkazů a dodnes se tak obecně soudí, že by právě tito lovci mohli být předky severoamerických a jihoamerických indiánů. Ale je tomu skutečně tak – respektive, jedná se o předky jediné?

Velká část historie obou Amerik je pro nás stále zahalena tajemstvím. Toto tajemství dnes pomáhají odkrývat mimo jiné týmy brazilských, francouzských a německých archeologů, kterým se v odlehlém pohoří východní Brazílie zvaném Serra da Capivara (tedy Kapybaří hory) podařilo objevit pozůstatky dávného osídlení, datovaného do doby před přibližně 30 tisíci lety.

Což znamená, že na území dnešní Brazílie žili lidé už celých 18 tisíc let před příchodem asijských lovců doby ledové. O těch už máme důkazy především z oblasti města Clovis v Novém Mexiku, kde se ve 20. a 30. letech našly nástroje charakteristické pro prastarou indiánskou kulturu stejného jména.

Brazilské nálezy jsou ovšem ještě starší, což by mohlo mimo jiné naznačovat i to, že Jižní Amerika nemusela být (a nejspíš ani nebyla) osídlena ze severního směru, kde by se jinak logicky musely najít minimálně stejně staré důkazy civilizace.

Rozsáhlé jeskynní malby v Serra da Capivara obsahují okolo 50 tisíc jedinečných kreseb, což je samo o sobě dost unikátní množství. Stáří těch nejstarších z nich bylo po roce 2016 poměrně přesně určeno termo-luminiscenční analýzou.

Výzkum prvních obyvatel Brazílie je přes více než patnáctileté úsilí stále do značné míry zahalen tajemstvím. Proč si tito lidé z celého rozsáhlého kontinentu vybrali právě zmíněnou oblast? A jak byla tato oblast velká (důkazy starého osídlení se našly i 800 km daleko od Serra da Capivara, v místě zvaném Chapada Diamantina)?

 Odkud tihle první Američané pocházeli? A hlavně – kam zmizeli, aniž by zanechali nějaké potomky? To jsou otázky, které trápí nejen tým archeologů, který na místě pracuje.

Pokud se o tajemné civilizaci chcete dozvědět více, potom sledujte dokumentární seriál První Američané, od neděle 8. března ve 21.00. na kanále Viasat History.

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz